Muzeum
Zgłoszenia do 9.05.2021

Chór POLIN – nabór do projektu towarzyszącego wystawie Wilhelma Sasnala

Na obrazie widzimy grupę osób - kobiet i mężczyzn w różnym wieku, przed którymi stoi fotograf.
fot. M. Starowieyska

Chór POLIN, społeczny chór działający przy Muzeum Historii Żydów Polskich, rozpoczyna przygotowania do kolejnego projektu.

Zapraszamy osoby zainteresowane wspólnym działaniem – przedstawicieli i przedstawicielki różnych grup, osoby młodsze i starsze, śpiewające amatorsko i profesjonalnie, kobiety i mężczyzn, imigrantów i imigrantki, przedstawicieli i przedstawicielki różnorodnych grup mniejszościowych.

Projekt Chóru POLIN związany jest z planowaną wystawą czasową "Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż". Wystawa, prezentująca obrazy i rysunki jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, będzie mierzyła się z tematem polskiego pejzażu po Zagładzie, przemian społecznych, polityki upamiętniania, rozliczania przeszłości. Na pytanie dlaczego temat żydowski, a szczególnie temat Zagłady jest dla niego tak istotny, Wilhelm Sasnal odpowiada:

"Z jakiegoś nieświadomego poczucia braku, który trudno zdefiniować. A może z poczucia winy, jakie, będąc wychowanym w tradycji chrześcijańskiej Polakiem, noszę. Żydowskimi tematami nie zainteresowałem się na pewno z sentymentu, bardziej z własnej troski. I teraz jest mi łatwiej, bo wiele tematów przerobiłem i je nazwałem. Jan Tomasz Gross ma rację, mówiąc: Polacy powinni to załatwić dla siebie, nie dla kogoś."

 

Prowadzenie projektu: 

  • Dominik Strycharski – kompozytor, flecista prosty, wokalista, improwizator, performer. W każdej z uprawianych dziedzin praktycznie samouk, wsparty studiami na Wychowaniu Muzycznym na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Gra i komponuje współczesny jazz, w wielu elektrycznych i akustycznych odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise a także różne odmiany muzyki improwizowanej. Wydał ponad trzydzieści płyt z własnymi lub współliderowanymi projektami, stworzył muzykę do ponad dziewięćdziesięciu spektakli teatralnych i tanecznych. Prowadzi eksperymentalne warsztaty wokalne, w których łączy rozwój świadomości własnego głosu z improwizacją oraz działaniem w grupie. Głos  traktuje jako instrument, a improwizację jako podstawowe narzędzie ludzkiej kreatywności.
  • Jakub Pałys – pedagog, akompaniator, trener wokalny, kompozytor.
  • Ewa Chomicka – kuratorka i koordynatorka Chóru POLIN.
  • Magda Konopka – współpraca produkcyjna.

Projekt obejmuje cykl bezpłatnych warsztatów muzyczno-performatywnych oraz trzy finałowe pokazy. Spotkania warsztatowe będą odbywały się od 17 maja, zazwyczaj dwa razy w tygodniu, w godzinach wieczornych. Szczegółowy harmonogram znajduje się w formularzu zgłoszeniowym. Warsztaty planujemy przeprowadzać w siedzibie muzeum, ale jeśli ze względu na pandemię nie będzie to możliwe, będą odbywały się częściowo za pomocą platform internetowych. Pokazy publiczne zaplanowane są na 2, 3 i 4 lipca 2021.

UWAGA: Chór POLIN tworzy w procesie grupowym, konieczny jest udział w całym cyklu warsztatów (możliwe jest opuszczenie maksymalnie dwóch spotkań). 

Chór POLIN to społeczny chór działający od 2014 roku przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem chór poszukuje też niestandardowych, eksperymentalnych środków wyrazu. Dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych. Projekty chóru łączą w sobie obszary muzyki, performatyki i pracy z przestrzenią. Chór tworzył już koncerty, performanse, działania towarzyszące wystawom czasowym, nagrywał ścieżki dźwiękowe do alternatywnych audioguide’ów, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli, przygotowywał chórowe interwencje w programy innych wydarzeń. Współpracował m.in. z Seanem Palmerem, Zorką Wollny, Bogną Burską, Anną Szwajgier, Wojtkiem Blecharzem, zaś instytucjonalnie – m.in. z Zachętą Narodową Galerią Sztuki czy Biennale Warszawa. W każdym kolejnym projekcie chór stara się pójść o kilka kroków do przodu bądź o kilka kroków w bok w stosunku do wcześniejszych realizacji.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl