Spacer
10.10.2021

"Pamięć i zapominanie przeszłości na warszawskim Muranowie" - spacer miejski

Na obrazie widzimy grupę osób - kobiet i mężczyzn, w czasie spaceru miejskiego.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Spacer miejski szlakiem upamiętnień żydowskiej i nie tylko żydowskiej historii dzielnicy.

  • 10 października (niedziela), godz. 14:30-16:30

Muranów i jego okolice to część Warszawy, w której w ostatnich dziesięcioleciach wznoszono i obalano pomniki. Na Placu Bankowym Słowacki zastąpił Dzierżyńskiego, koło Hali Mirowskiej - Feliks Stamm - Juliana Marchlewskiego. Na Stawkach sąsiadują ze sobą (a może konkurują?) upamiętnienia powstańcze i związane z historią getta. Na ulicy Muranowskiej wyrósł pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Znalazło się na nim miejsce dla macewy i krzyża prawosławnego. Przypomina jednak przede wszystkim o cierpieniach Polaków - katolików. 

Wyrazem toczącej się w pobliżu muzeum walki o przestrzeń symboliczną była inicjatywa budowy pomnika Polaków ratujących Żydów. Przejawia się ona także zmianami nazw ulic. Ulica Fondamińskiego stała się ulicą Rodala, a Lewartowskiego - na krótko - Edelmana, by potem powrócić do swojej pierwotnej nazwy. Muranów jest przykładem, że przypominać o przeszłości można nie tylko budując muzea, wznosząc pomniki i nadając nazwy ulicom czy skwerom: jest także dzielnicą murali, a przy ulicy Dzielnej powstaje Ogród Sprawiedliwych. 

Podczas spaceru wokół tych miejsc podejmiemy refleksję nad procesami towarzyszącymi reinterpretowaniu przeszłości i zmianom jej obrazu w świadomości społecznej, a także nad tym, jak zmieniają się formy upamiętnień.

Spacer jest częścią programu towarzyszącego wystawie czasowej "Taki pejzaż".

Bilety na spacer miejski "Pamięć i zapominanie przeszłości na warszawskim Muranowie" upoważniają na wstęp na wystawę Wilhelma Sasnala „Taki Pejzaż” w dniu spaceru.

Spacer poprowadzi Katarzyna Jankowska. 

Katarzyna Jankowska, licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN. Współautorka scenariuszy zajęć on-line dla młodzieży i dorosłych, koordynatorka projektu dla nastolatków - Rówieśnicy - Przewodnicy. Absolwentka geografii na UW oraz programów dla liderów edukacji żydowskiej. Na co dzień interesuje badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies oraz żydowskim modernizmem w sztuce. Ostatnio odkrywa historię kuchni żydowskiej oraz uczy się tworzenia filmów ukazujących Warszawę z różnych perspektyw.