Edukacja

NOWE: Miło Was poznać

Na różowym tle granatowy napis Miło Was poznać, menora, drejdel i obrazek przedstawiający dziewczynkę.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy do korzystania z filmów i materiałów edukacyjnych, które przybliżą uczniom i uczennicom kulturę żydowską oraz będą punktem wyjścia do rozmowy o tożsamości żydowskiej, jej różnorodności i współczesnych obliczach. Filmy i materiały zostały stworzone z myślą o dwóch grupach wiekowych.

Dla dzieci z klas 4-6 przygotowaliśmy trzy filmy. Skupiają się one na pokazaniu najważniejszych miejsc, w których na co dzień toczy się żydowskie życie, oraz zapoznaniu z zarówno z podstawowymi pojęciami takimi jak: koszer, macewa, rabin, jak i świętami i tradycjami. Przez świat żydowskiej Warszawy i nie tylko prowadzą nas Rema i Kamila. Zapraszamy do wspólnej wędrówki!

Tematy trzech odcinków dla klas 4-6 szkoły podstawowej:

  • "Czas w kulturze żydowskiej"
  • "Tradycje kulinarne"
  • "Żydowskie miejsca".

Kolejne trzy produkcje opowiadają o tożsamości żydowskiej i są skierowane do młodzieży z klas 7-8 szkół podstawowych oraz ze szkół ponadpodstawowych. Pierwszy z nich "Byle do weekendu. Dzieci Abrahama" pokazuje podobieństwa i różnice pomiędzy trzema największymi religiami świata – chrześcijaństwem, islamem i judaizmem. Kolejne dwa filmy – "Miło Was poznać" oraz "Żydzi i My. Znajdź różnice" – są podróżą przez zróżnicowany świat Żydów mieszkających w Polsce współcześnie. Ich bohaterowie opowiadają nam o swojej codzienności, dylematach, z którymi się mierzą, oraz stereotypach, z którymi się stykają.

Tematy trzech odcinków dla klas 7-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych:

  • "Byle do weekendu. Dzieci Abrahama"
  • "Miło Was poznać"
  • "Żydzi i My. Znajdź różnice".

Wszystkim filmom towarzyszą scenariusze zajęć. Filmy dostępne są w wersji z audiodeskrypcją, mają wgrane napisy w języku polskim i angielskim!

Przygotowaliśmy również publikację dla nauczycielek i nauczycieli, która przybliża zagadnienia omawiane w filmach. Znajdą w niej Państwo wskazówki, jak rozmawiać z uczniami i uczennicami o kulturze żydowskiej oraz wyjaśnienie najważniejszych pojęć, którymi posługują się bohaterowie naszych produkcji. Publikacja powstawała we współpracy z JCC Warszawa. 

Filmy dla klas 4-6 szkoły podstawowej >>

Filmy dla klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych >>

Materiały dostępne >>

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl