Wystawy

O krwi interdyscyplinarnie? Tak – na wystawie w Muzeum POLIN!

Krew. Czy to tylko życiodajna ciecz płynąca w naszym ciele? A może coś zdecydowanie więcej? Na najnowszej wystawie czasowej w Muzeum POLIN na krew patrzymy z wielu różnych perspektyw. Nowa wystawa z pewnością zaintryguje więc nie tylko miłośników tematyki żydowskiej. Znajdą tu coś dla siebie także osoby zainteresowane historią, medycyną, religią, sztuką współczesną czy polityką.

Krew to nasze pochodzenie i korzenie, symbol życia i śmierci, Budzi bardzo różnorodne skojarzenia, dla wielu jest źródłem przesądów, a nawet tabu. Zagadnienia związane z krwią odgrywają też znaczącą rolę w judaizmie i obyczajach Żydów.

Zwiedzający pozna znaczeni krwi dla Żydów począwszy od pierwszych wzmianek na jej temat w Biblii. Kolejno przybliżymy rolę jaką odgrywała w żydowskich rytuałach - na ekspozycji pokażemy m.in. narzędzia używane podczas ceremonii obrzezania czy przedmioty związane z ubojem koszernym.

Krew to też ważny temat na styku relacji chrześcijańsko-żydowskich. Na ekspozycji zachęcamy do refleksji nad postrzeganiem krwi przez obie teologie. Wyjaśniamy też, skąd się wziął przesąd, że Żydzi używają krwi chrześcijańskich dzieci do wyrobu macy. Temat ten ilustrują przykłady plakatów dotyczących legend o krwi, a także dokumenty i materiały multimedialne.

Poruszamy też trudny temat eugeniki i rasy. Omówimy w jaki sposób badania z dziedziny biologii i antropologii miały wpływ na powstanie teorii rasowych, wykorzystujących kryterium krwi do określania bardziej i mniej wartościowych członków społeczeństwa. Prezentujemy też konsekwencje badań nad czystością rasową - w nazistowskiej propagandzie Żydów ukazywano jako wampiry, wysysające krew chrześcijan. Temat ilustrują na ekspozycji plakaty propagandowe i broszury.

Przyjrzymy się krwi od strony medycznej. Krew pojawia się tu nie tylko jako oznaka zdrowia i choroby, ale także temperamentu, czy charakteru. Oprócz wiedzy o żydowskich praktykach medycznych i żydowskich felczerach widzowie zapoznają się także z badaniami prof. Ludwika Hirszfelda. To m.in. jemu zawdzięczamy dzisiejszą wiedzę na temat grup krwi. Zwiedzający dowiedzą się np.: czy Żydzi różnią się grupą krwi od innych grup etnicznych? Czy istnieją specyficznie żydowskie choroby? Czy w judaizmie dozwolone jest zapłodnienie metodą in vitro?

Temat pokrewieństwa, obrzędów i mitów związanych z krwią a także relacji między ludźmi, na które rzutują poglądy dotyczące krwi podejmują na wystawie także artyści współcześni. Prezentujemy  prace m.in. Marca Chagalla, Moshe Gershuniego, Elizy Proszczuk, Doroty Buczkowskiej czy Anisha Kapoora.

Tak kompleksowe ujęcie tematu i różnorodne eksponaty są świetną okazją by przyjrzeć krwi bliżej. Obcujemy z nią na co dzień, krąży w naszych żyłach ale często nie zdajemy sobie sprawy, jak silny jest jej wpływ na nasze zachowanie, poglądy i relacje z innymi ludźmi.