Wystawy
13.10.2017 - 29.01.2018

"Krew. Łączy i dzieli" - program wydarzeń

Grafika z napisem krew łączy i dzieli.
projekt: Adam Żebrowski

Braterstwo krwi, dobra i zła krew, pokrewieństwo - te określenia dowodzą, że czerwony płyn w naszych żyłach to nie tylko fizjologia. Krew jest wyrazistym symbolem, tabu i źródłem przesądów. Wątek krwi często wpływał na to, jak Żydzi określali sami siebie i jak postrzegali ich inni. 

Na najnowszej wystawie Muzeum POLIN można prześledzić rolę krwi w judaizmie od pierwszych wzmianek w Biblii po współczesne pytania m.in. o znaczenie więzów krwi we współczesnym, wielokulturowym społeczeństwie.

Tradycyjnie wystawie czasowej w naszym muzeum towarzyszy bogaty program wydarzeń.

Artystyczny finał wystawy

8 – 14 stycznia

W programie wydarzenia inspirowane symboliką krwi: koncerty, spektakle, instalacje. Szczegóły od 1 grudnia na stronie: www.polin.pl/krew

Aorta - koncert Vicky Chow

8 stycznia, godz. 19.00

Vicky Chow jest dziś jedną z najważniejszych pianistek nowojorskiej sceny muzyki współczesnej. Jej interpretacja "Piano Counterpoint" wydana została na ostatnim autorskim albumie Steve’a Reicha, obok kompozycji "Radio Rewrite" – słynnym studium Amerykanina nad muzyką Radiohead.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

13 stycznia, godz. 15.00

Zwiedzanie ekspozycji z komentarzem kuratorek Joanne Rosenthal, dr Małgorzaty Stolarskiej-Froni i Natalii Andrzejewskiej.

Historie mrożące krew – warsztaty z kryminalistyki dla dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami

14 stycznia, godz. 11.00

Lubicie historie mrożące krew w żyłach? Zapraszamy na warsztaty, na których z detektywem rozwiążemy prawdziwe kryminalne zagadki analizując ślady krwi…

Oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy

14 stycznia, godz. 13.00, dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Spacer po wystawie z przewodnikiem.

Od Hirszfelda do marzeń o sztucznej krwi – wykład

18 stycznia, godz. 18.00

Prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy do spraw hematologii, opowie o transplantacji szpiku i innych najnowszych zdobyczach współczesnej medycyny, zainspirowanych badaniami Ludwika Hirszfelda. Czy kolejne okrycia doprowadzą do stworzenia sztucznej krwi?

 Krew w klepsydrze (The Hourglass Bleeds Still) – koncert/spektakl Delirium Ensemble 17.0

20 stycznia, godz. 19.00

W programie koncertu grupy Delirium Ensemble, którą dyryguje Wiktor Kociuban, usłyszymy polskie premiery utworów kompozytorów muzyki aktualnej: Chayi Czernowin, Yaira Klartaga oraz Fausto Romitelliego. Kompozycjom towarzyszyć będzie przygotowana specjalnie instalacja video. Dźwięki i obrazy stworzą razem spektakl inspirowany symboliką krwi.

Hafty intymne - warsztaty dla dorosłych z Elizą Proszczuk

21 stycznia, godz. 12.00 – 14.30

Zapraszamy kobiety w różnym wieku na warsztat tworzenia haftu przez artystkę Elizę Proszczuk. Uczestniczki odniosą się do prezentowanej na wystawie - dzieła zamówionego przez Muzeum na wystawę -sukienki, uszytej z jagnięcych błon i wyhaftowanej czerwoną nicią. Warsztat otworzy pole do twórczego przepracowania pytań o tradycyjne role przypisywane kobietom.

Kto mnie teraz pokocha?, reż. T. Meymann – projekcja filmu i prelekcja

21 stycznia, godz. 18.00

Po latach spędzonych na emigracji w Londynie Saar – gej zarażony wirusem HIV - podejmuje decyzję o powrocie do Izraela. Jak będzie wyglądała jego konfrontacja z konserwatywnym ojcem, matką i rodzeństwem? Film zdobył nagrodę publiczności na 16.MFF Watch Docs. Wprowadzenie: dr Joanna Ostrowska.

Moja krew. Tożsamość a biologia – debata z cyklu Wyzwania XXI wieku

22 stycznia, godz. 18.00

Czy dziś krew ma wpływ na to, kim jesteśmy i kim się czujemy? Czy nowe technologie i rozwój medycyny może zachwiać naszym poczuciem tożsamości opartym na krwi? Z Martą Perchuć-Burzyńską rozmawiać będą: filozofka dr Aleksandra Przegalińska, biolog prof. Bogusław Pawłowski oraz antropolog kultury i kulturoznawca prof. Wojciech Burszta.

Więcej informacji o wykładzie znajdziesz TUTAJ >>

Co to jest koszerność? – warsztaty kulinarne w ramach cyklu Żydowskie ABC

22 stycznia (poniedziałek), 18:00

Wspólne gotowanie pod okiem Maryli Musidłowskiej i Jakuba Chojeckiego. Dowiemy się, jakie zasady obowiązują przy przygotowaniu posiłków z produktów mlecznych i mięsnych w koszernej kuchni żydowskiej. 

Wpłaty prosimy kierować na konto Fundacji JDC Poland, Bank PKO S.A. 67 1240 6218 1111 0010 4554 4962, wpisując "Żydowskie ABC+ imię i nazwisko" w tytule przelewu. 
Zapisy: imię i nazwisko wraz z potwierdzeniem przelewu z opłatą za udział prosimy przesyłać na [email protected].

Liczba miejsc ograniczona!

Menu/plan zajęć:

  • Na przystawkę – małe studium przypadku: pita & humus de luxe,
  • W roli głównej – Boker Tow all time favourites: szakszuka z domową focaccią i pasztet z soczewicy w bonusie,
  • Na deser – pudding z chałki.

Co to jest koszerność? – spotkanie w ramach cyklu Żydowskie ABC

24 stycznia (środa), 18:30

Paulina Kakareko z JCC Warszawa oraz rabinka Małgorzata Kordowicz z zaproszonym gościem opowiedzą, co oznacza kaszrut. Czym jest jedzenie koszerne i gdzie znajdziemy dotyczące go reguły? Jak zachować się w koszernym domu?

Tajemnice krwi – spacer z przewodnikiem dla dorosłych

28 stycznia, godz. 12.00

Spacer poświęcony tabu krwi w kulturze żydowskiej. Opowiemy o elementach żydowskiej obrzędowości i o antyżydowskich przesądach. Przedstawimy ich funkcjonowanie w różnych kontekstach historycznych. Spacer prowadzi po wystawie stałej i czasowej.

Krew to symbol życia i śmierci, tego, co święte i co zwyczajne (sacrum / profanum). Dla wielu jest tabu, a jednocześnie źródłem przesądów. Wystawa czasowa pogłębia wiedzę na temat krwi w kulturze żydowskiej w jej wymiarze religijnym, historycznym i społecznym, odnosząc się do tradycji i współczesności. Jej celem jest ukazanie faktów, a także obalenie stereotypów, zwłaszcza w kontekście relacji chrześcijańsko-żydowskich. 

Co to jest koszerność? – warsztaty kulinarne w ramach cyklu Żydowskie ABC

29 stycznia (poniedziałek), 18:00

Jakie zasady należy stosować przygotowując potrawy mięsne w kuchni żydowskiej? Jakie mięso jest koszerne a jakie trefne?

 

Minione wydarzenia

Odbicie/Wobec – twórcze działania dla dorosłych inspirowane rzeźbą Anisha Kapoora

14 października, godz. 12.00-16.00

Akcje edukacyjno-artystyczne z udziałem publiczności. Maria Parczewska i Janusz Byszewski, założyciele Laboratorium Edukacji Twórczej CSW, bazując na skojarzeniach i osobistych interpretacjach, stworzą z widzami instalacje nawiązujące do rzeźby Blood Cinema.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy

14 października, godz. 15.00

Zwiedzanie ekspozycji z komentarzem kuratorek dr Małgorzaty Stolarskiej-Froni i Natalii Andrzejewskiej. Wydarzenie w ramach Warszawskiego Festiwalu Kultury bez Barier.

Co mówi o nas krew? - warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat z opiekunami

15 października, godz. 11.00

Jak wygląda krew pod mikroskopem? Z czego składa się i do czego służy? Zapraszamy małych odkrywców do naszego muzealnego laboratorium.

Krew. Cielesność koloru – warsztaty dla dorosłych z Dorotą Buczkowską

15 października, godz. 12.00-14.00

W nawiązaniu do prezentowanego na wystawie muralu Doroty Buczkowskiej będziemy odkrywać cielesność koloru. Kosmetyczne pigmenty w różnych odcieniach czerwieni pozwolą stworzyć abstrakcyjne interpretacje tematu krwi.

Oprowadzanie z audiodeskrypcją i wykorzystaniem tyflografik dla osób z niepełnosprawnością wzroku

15 października, godz. 16.00

Wydarzenie z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, zorganizowane w ramach Warszawskiego Festiwalu Kultury bez Barier.

Ziarno prawdy, reż. Borys Lankosz – pokaz filmu i spotkanie z reżyserem

15 października, godz. 19.00

Pod sandomierską synagogą zostaje znalezione ciało młodej kobiety. Prokurator odkrywa, że ze zwłok kobiety spuszczono krew, a narzędziem zbrodni był nóż używany w czasie ubojów rytualnych zwierząt.

Tajemnice krwi – spacer z przewodnikiem dla dorosłych

22 października, godz. 12.00

Spacer poświęcony tabu krwi w kulturze żydowskiej. Opowiemy o elementach żydowskiej obrzędowości i o antyżydowskich przesądach. Przedstawimy ich funkcjonowanie w różnych kontekstach historycznych. Spacer prowadzi po wystawie stałej i czasowej.

Krew to symbol życia i śmierci, tego, co święte i co zwyczajne (sacrum / profanum). Dla wielu jest tabu, a jednocześnie źródłem przesądów. Wystawa czasowa pogłębia wiedzę na temat krwi w kulturze żydowskiej w jej wymiarze religijnym, historycznym i społecznym, odnosząc się do tradycji i współczesności. Jej celem jest ukazanie faktów, a także obalenie stereotypów, zwłaszcza w kontekście relacji chrześcijańsko-żydowskich. 

Kłamstwo krwi. Transformacja legendy mordu rytualnego od średniowiecza do współczesności – wykład

23 października, godz. 18.00, wstęp wolny

Jaki jest związek między legendą mordu rytualnego a postrzeganiem Żydów i judaizmu? W jaki sposób legenda przetrwała do czasów współczesnych? Na te i inne pytania odpowie prof. Jolanty Żyndul.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

4 listopada, godz. 15.00, wstęp w cenie biletu na wystawę, KUP BILET >>

Zwiedzanie ekspozycji z komentarzem kuratorek dr Małgorzaty Stolarskiej-Fronii i Natalii Andrzejewskiej.

Wobec rasizmu, wobec antysemityzmu – warsztaty antydyskryminacyjne dla dorosłych

4-5 listopada, godz. 11.00-18.00, BRAK MIEJSC

Dwudniowe warsztaty, podczas których omówimy mechanizmy stereotypizacji, funkcjonowania uprzedzeń i dyskryminacji oraz popracujemy nad wzmocnieniem kompetencji związanych z rozpoznawaniem i reagowaniem na antysemityzm i rasizm.

Skąd pochodzę? Kim jestem? - warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat z opiekunami

5 listopada, godz. 11.00

Będziemy budować drzewo swojej rodziny, zastanowimy się, co znaczy, że krew łączy i dzieli? Co sprawia, że jesteśmy do siebie podobni? Czy dobrze się różnić?

Chór POLIN - warsztaty dla dorosłych

5 listopada, godz. 12.00-15.00

Warsztaty chórowe z Seanem Palmerem i Jakubem Pałysem nawiązujące do pracy wideo Bogny Burskiej pytającej o obecność i znaczenie krwi we współczesnej kulturze. Uczestnicy stworzą warstwę muzyczną do spektaklu Tyzyfone i Alekto, który zostanie wystawiony w muzeum 17 i 18 grudnia.

Kupiec wenecki, reż. Michael Radford – pokaz filmu i prelekcja

5 listopada, godz. 18.00

Shylock (Al Pacino), wenecki kupiec żydowskiego pochodzenia, pożycza swojemu konkurentowi pieniądze pod zastaw funta ciała. Ekranizacja komediodramatu Williama Szekspira, który stworzył jeden z najsławniejszych antysemickich obrazów Żyda. Wstęp do filmu wygłosi pisarz i publicysta Piotr Paziński.

Obalamy legendę – cykl warsztatów dla dorosłych

8 listopada

Cykl edukacyjny, którego celem jest omówienie legendy o krwi i stworzenie przestrzeni do dyskusji i refleksji nad funkcjonowaniem przedstawień „obcego” i „innego”. Cykl będzie się składał z części teoretycznej i twórczej – warsztatów animacji poklatkowej.

Człowiek przyszłości – debata z cyklu Wyzwania XXI wieku

8 listopada, godz. 18.00

Czy teorie eugeniczne należą do przeszłości? W jakiej postaci przejawiają się dziś marzenia o naprawie ludzkiego gatunku? Jakie szanse i jakie zagrożenia niesie współczesna nauka? W dyskusji udział wezmą: prof. Magdalena Gawin, prof. Magdalena Fikus i prof. Zbigniew Szawarski. Spotkanie, otwierające cykl debat Wyzwania XXI wieku, poprowadzi Anna Wacławik-Orpik.

Więcej informacji o debacie znajdziesz TUTAJ >>

Oprowadzanie z audiodeskrypcją i wykorzystaniem tyflografik dla osób z niepełnosprawnością wzroku

13 listopada, godz. 16.00

Wydarzenie z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych.

Bloodshed. Jak się krwawi we współczesnej sztuce? - wykład

13 listopada, godz. 18.00

Stach Szabłowski opowie o symbolicznych, politycznych i formalnych aspektach używania krwi w dzisiejszej sztuce. Punktem wyjścia będzie motyw krwi w twórczości Anisha Kapoora.

Wobec rasizmu, wobec antysemityzmu – warsztaty antydyskryminacyjne dla dorosłych

18-19 listopada, godz. 11.00-18.00

Dwudniowe warsztaty, podczas których omówimy mechanizmy stereotypizacji, funkcjonowania uprzedzeń i dyskryminacji oraz popracujemy nad wzmocnieniem kompetencji związanych z rozpoznawaniem i reagowaniem na antysemityzm i rasizm.

Tajemnice krwi – spacer z przewodnikiem dla dorosłych

19 listopada, godz. 12.00

Spacer poświęcony tabu krwi w kulturze żydowskiej. Opowiemy o elementach żydowskiej obrzędowości i o antyżydowskich przesądach. Przedstawimy ich funkcjonowanie w różnych kontekstach historycznych. Spacer prowadzi po wystawie stałej i czasowej.

Krew to symbol życia i śmierci, tego, co święte i co zwyczajne (sacrum / profanum). Dla wielu jest tabu, a jednocześnie źródłem przesądów. Wystawa czasowa pogłębia wiedzę na temat krwi w kulturze żydowskiej w jej wymiarze religijnym, historycznym i społecznym, odnosząc się do tradycji i współczesności. Jej celem jest ukazanie faktów, a także obalenie stereotypów, zwłaszcza w kontekście relacji chrześcijańsko-żydowskich. 

Kto jest Żydem? – spotkanie w ramach cyklu Żydowskie ABC

22 listopada, godz. 18.30

Agata Rakowiecka, dyrektorka JCC Warszawa oraz Małgorzata Kordowicz, rabinka związana z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie wraz z zaproszonym gościem spróbują odpowiedzieć na podstawowe pytania: kto jest Żydem i czy Żydem jest się tylko po matce?

Żydowskie ABC to nowy cykl spotkań i warsztatów wokół pojęć z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej współorganizowany z Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Warszawa).

Czym jest nida? Judaizm wobec menstruacji – wykład

23 listopada, godz. 18.00

Nida to w tradycji żydowskiej termin oznaczający menstruującą kobietę, a w szerszym znaczeniu również prawa odnoszące się do menstruacji. Prof. Evyatar Marienberg z Uniwersytetu Północnej Karoliny prześledzi historię tych praw od czasów biblijnych do dziś i rozważy ich wpływ na różne aspekty życia Żydów. Wykład z cyklu Dzieje Żydów: stare i nowe pytania.

Wykład w j. angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na j. polski. Więcej informacji o wykładzie znjadziesz TUTAJ >>

Kto jest Żydem? – warsztaty w ramach cyklu Żydowskie ABC

27 listopada, godz. 18.00

Rozmowa specjalistów i osób poszukujących swoich korzeni o teorii i praktyce badań genealogicznych.

Spotkanie w mykwie

28, 29 listopada, godz. 18.00

Spotkanie z opiekunką mykwy Magdaleną (Sarą Malką) Szpilman i zwiedzanie z nią łaźni rytualnej w Synagodze im. Nożyków przy ul. Twardej 6. Uwaga: spotkanie tylko dla kobiet

Tajemnice krwi – spacer z przewodnikiem dla dorosłych

3 grudnia, godz. 12.00

Spacer poświęcony tabu krwi w kulturze żydowskiej. Opowiemy o elementach żydowskiej obrzędowości i o antyżydowskich przesądach. Przedstawimy ich funkcjonowanie w różnych kontekstach historycznych. Spacer prowadzi po wystawie stałej i czasowej.

Krew to symbol życia i śmierci, tego, co święte i co zwyczajne (sacrum / profanum). Dla wielu jest tabu, a jednocześnie źródłem przesądów. Wystawa czasowa pogłębia wiedzę na temat krwi w kulturze żydowskiej w jej wymiarze religijnym, historycznym i społecznym, odnosząc się do tradycji i współczesności. Jej celem jest ukazanie faktów, a także obalenie stereotypów, zwłaszcza w kontekście relacji chrześcijańsko-żydowskich. 

Wobec krwi. Żydzi i chrześcijanie – debata z cyklu O polskich Żydach szeptem i krzykiem

11 grudnia, godz. 18.00

Jakie było podejście do krwi w Starym i Nowym Testamencie, co symbolizowała i co znaczy dla Żydów i dla chrześcijan? W czasie spotkania Zuzanna Radzik rozmawiać będzie z ks. Grzegorzem Michalczykiem, prof. Janem Grosfeldem i prof. Stanisławem Krajewskim. Debata otwiera nowy cykl O polskich Żydach szeptem i krzykiem.

Więcej informacji o debacie znajdziesz TUTAJ >>

Co to jest obrzezanie? – spotkanie w ramach cyklu Żydowskie ABC

13 grudnia, godz. 18.30

O tym, czym jest brit mila oraz jakie jest religijne i kulturowe znaczenie tego rytuału opowiedzą Agata Rakowiecka i rabinka Małgorzata Kordowicz wraz z zaproszonym gościem.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

16 grudnia, godz. 15.00

Zwiedzanie ekspozycji z komentarzem kuratorek dr Małgorzaty Stolarskiej-Froni i Natalii Andrzejewskiej.

Kolor czerwony - warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat z opiekunami

17 grudnia, godz. 11.00

Zastanowimy się, jak każdy z nas odczuwa kolor i jak kolory wykorzystuje przyroda. Czym jest i jakie reakcje wywołuje w nas czerwień? Stworzymy własne barwy używając różnych technik do ich mieszania.

Tyzyfone i Alekto, reż. Bogna Burska - spektakl

17 grudnia, godz. 20.30

Spektakl powiązany z pracą video reżyserki prezentowaną na wystawie. Wykorzystując język tragi-groteski Burska łączy dawne i współczesne mitologie, stawiając pytania o obecność i znaczenie krwi we współczesnej kulturze. Dramaturgia: Ewa Hevelke i Michał Januszaniec. Obsada: Klara Bielawka, Andrzej Kłak, Anna Ilczuk, Chór POLIN.

Co to jest obrzezanie? – pokaz filmu w ramach cyklu Żydowskie ABC

18 grudnia, godz. 18.00

Projekcja filmu dokumentalnego Danae Elon "Ucięta dyskusja". Autorka filmu przedstawia różne opinie na temat rytuału męskiego obrzezania oraz adaptacji starodawnego obrzędu przez świat współczesny.

Tyzyfone i Alekto, reż. Bogna Burska - spektakl

18 grudnia, godz. 19.00

Spektakl powiązany z pracą video reżyserki prezentowaną na wystawie. Wykorzystując język tragigroteski Burska łączy dawne i współczesne mitologie, stawiając pytania o obecność i znaczenie krwi we współczesnej kulturze. Dramaturgia: Ewa Hevelke i Michał Januszaniec. Obsada: Klara Bielawka, Andrzej Kłak, Anna Ilczuk, Chór POLIN.

 

Mecenas