Pamiątki z getta warszawskiego
Pamiątki z getta warszawskiego, fot. P. Kaniecki / Muzeum Historii Żydów Polskich
Rocznice i święta
27.01

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci.

Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Została ona zapisana także w przedmiotach przypominających o tragicznych losach swoich właścicieli. W ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu prezentujemy te rzeczowe pamiątki, pieczołowicie przechowywane w zbiorach Muzeum POLIN.

Opowiadają one historie polskich Żydów z okresu Zagłady. Mówią o życiu w getcie, ukrywaniu się, obozach koncentracyjnych, uratowanych żydowskich dzieciach, zesłaniach czy o poczuciu pustki i osamotnienia tych, którzy ocaleli.

Dzięki tym pamiątkom możemy dziś opowiadać historie Broni Morgenstern, Romualda Waszkinela oraz wielu innych osób, o których istnieniu świadczą dzisiaj tylko pojedyncze przedmioty.

Listy Włodawerów   Obrus z getta   Waga Wekslerów   Medalion od Buchnera
Listy Włodawerów   Obrus z getta   Waga Wekslerów   Medalion od Buchnera
List ze Zduńskiej Woli   Sukienka Grani Klitenik   Sygnet więźnia z marszu śmierci   Zdjęcie Tani  
List ze Zduńskiej Woli   Sukienka Greni Klitenik   Sygnet więźnia z marszu śmierci  

"Tania - zdjecie archiwalne

Rysunek Ryszarda Moszkowskiego   Skrzypce Marka Izydora Bauera

Rysunek R. Moszkowskiego Le souci / Frasunek

  W pudełku leżą skrzypce Marka Izydora Bauera - obiekt ze zbiorów Muzeum POLIN.