Rocznice i święta

Skrzypce Marka Izydora Bauera: Historia Zagłady zapisana w przedmiotach

W pudełku leżą skrzypce Marka Izydora Bauera - obiekt ze zbiorów Muzeum POLIN.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Jedną z ofiar Zagłady był Marek Izydor Bauer (ok. 1890–1942), lwowski muzyk, a także doktor prawa i pedagog. Do kolekcji Muzeum POLIN zostały przekazane po nim pamiątki, między innymi skrzypce w futerale.

Grał pierwsze skrzypce w Kwartecie Smyczkowym (z H. Bergerem, E.W. Silbersteinem i K. Lilienthalem). Kształcił się m.in. w Konserwatorium Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Wiedniu, jako uczeń Otakara Ševčika w Szkole Mistrzowskiej. Od 1920 roku był profesorem Lwowskiego Instytutu Muzycznego Niementowskiej (którego był także absolwentem), a następnie Konserwatorium Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, a od 1936 – Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego.

W 1941 roku, po zajęciu Lwowa, Niemcy utworzyli w mieście getto. Markowi i Ernie Bauerom udało się wydostać z niego trzyletnią wówczas córeczkę Martę, umieścili ją pod opieką polskiej rodziny Olchawów. Razem z dziewczynką do domu Olchawów trafiły skrzypce, kilka rodzinnych zdjęć, biżuteria.

Bauerowie zostali zamordowani. Marta przeżyła. Wraz z przybraną matką, Stanisławą Olchawą, wyjechały po wojnie do Zielonki pod Warszawą. Przechowywała ocalałe pamiątki aż do swojej śmierci w 2021 roku.