Spotkanie
27.01.2020

Relacja audio: Arka. Opowieść o życiu i przetrwaniu – spotkanie z cyklu Czytelnia POLIN

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na spotkanie z Aleksandrem Skotnickim, Katarzyną Kachel i Maciejem Kwaśniewskim. Gościem spotkania będzie również Adam Daniel Rotfeld.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (27.01.2020):

 

W najnowszej książce Aleksander Skotnicki, hematolog i transplantolog, opowiada dwojgu dziennikarzy o swojej codziennej walce o życie pacjentów z białaczką i o przeszczepach szpiku, które pozwalają okiełznać chorobę. Drugim obszarem jego aktywności jest przywracanie powszechnej pamięci losów podopiecznych Oskara Schindlera ocalonych przez niego z Holokaustu.

1943 rok, krakowskie getto. Nastoletnia dziewczyna pozuje do zdjęcia, choć grozi za to śmierć.

2005 rok, Tel Awiw. Hematolog z Krakowa prof. Aleksander B. Skotnicki prezentuje historyczne zdjęcia miasta, którego już nie ma. Na widowni ponad setka byłych mieszkańców Krakowa, ocalałych z Holokaustu. Gdy wyświetla zdjęcie nastolatki, na widowni odzywa się mocny głos: „To ja jestem na tym zdjęciu”.

„Na co dzień zajmuję się ratowaniem życia. Historie tych, którzy je zachowali w tak okrutnych czasach, wzbogacają mnie jako lekarza. Pomagają mi wskazywać moim chorym wartość i sens życia” - Aleksander B. Skotnicki.

Aleksander B. Skotnicki – profesor medycyny, hematolog, transplantolog, były kierownik Katedry Hematologii CMUJ, twórca i długoletni ordynator Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członek Polskiej Akademii Umiejętności, następca profesora Juliana Aleksandrowicza. Społecznik, badacz losów Żydów uratowanych z Holokaustu i ich wielki przyjaciel.


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. Wydarzenie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.