Wystawy
13.03.2022 - online

Wszystkie odcienie historii: edycja online

Na ekranie laptopa wyświetla się obraz dwojga zwiedzających oglądających synagogę na wystawie stałej POLIN.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Od listopada do marca, w każdą drugą niedzielę miesiąca zapraszamy na cykl webinarów, prowadzonych przez przewodniczki i przewodników Muzeum POLIN.

Terminy webinarów:

  • 13 marca (niedziela), godz. 17.00, ODWOŁANE

Wiosną i latem spotykaliśmy się w przestrzeni miejskiej. Jesienią i zimą chcemy kontynuować rozmowy o wszystkich odcieniach polsko-żydowskiej historii w formie spotkań online. Mamy nadzieję, że za pośrednictwem platformy Zoom zechcą Państwo gościć nas w swoich domach. Kameralny charakter spotkań da Państwu możliwość nieskrępowanego zadawania pytań i dzielenia się własnymi przemyśleniami.

Już w listopadzie proponujemy wspólne odkrywanie, jak zmieniał się Muranów – dzielnica Warszawy, w której dziś znajduje się siedziba Muzeum POLIN, a która niegdyś była domem najliczniejszej żydowskiej społeczności w Europie. 

W grudniu porozmawiamy o stereotypach na temat Żydów i ich historycznych źródłach. Zastanowimy się, skąd wzięło się przekonanie, że Żydzi są specjalistami od pieniędzy albo mit o tym, że do celów obrzędowych potrzebują krwi chrześcijańskiego dziecka. 

W styczniu, nawiązując do trwającej wystawy malarstwa Wilhelma Sasnala "Taki pejzaż", przyjrzymy się z bliska polskiemu krajobrazowi. Idąc tropem pytań, które stawia sobie artysta, podyskutujemy o tym, co przestrzeń, która nas otacza, mówi o naszej pamięci bądź próbach zapomnienia o przeszłości. 

W lutym natomiast zajrzymy przez dziurkę od klucza do domu żydowskiego. Przyjrzymy się, jak wygląda rola kobiety i mężczyzny w ortodoksyjnej rodzinie, jakie rytuały towarzyszą wchodzeniu w dorosłe życie chłopców i dziewcząt, jak przebiega ceremonia ślubna i jak kojarzy się małżeństwa. 

Na koniec, w marcu, poznamy sylwetki wybitnych Żydówek – kobiet, które przełamywały stereotypy dotyczące swojego miejsca w społeczeństwie i działając na różnych polach – w polityce, biznesie, nauce – zmieniały świat.