Spotkanie
13.03.2022 - online

Wszystkie odcienie historii: Kobiety, które podążały za marzeniami

Otwarty laptop. Na ekranie wyświetla się zdjęcie młodej żydowskiej kobiety.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na ostatni webinar z cyklu "Wszystkie odcienie historii: edycja online". Tym razem nasze spotkanie będzie poświęcone czterem kobietom: Helenie Deutsch, Róży Luksemburg, Helenie Rubinstein i Sarze Szenirer, które postanowiły, że zrobią wszystko, żeby ich marzenia stały się rzeczywistością. 

  • 13 marca 2022, godz. 17.00
  • czas trwania: 60 min.
  • miejsce: Zoom
  • liczba miejsc ograniczona

UWAGA: Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania webinaru przy niewystarczającej liczbie sprzedanych biletów.

Psychoanalityczka, rewolucjonistka, business woman i pedagożka. Cztery różne kobiety. Co je łączy? Determinacja, z jaką dążyły do wytyczonych sobie celów. Podczas webinaru przyjrzymy się bliżej ich życiorysom. Trzy z nich porzuciły świat żydowskiej tradycji, tylko czwarta pozostała mu wierna. Jednak fakt wychowania w świecie żydowskich wartości oddziaływał na życiowe wybory wszystkich naszych bohaterek, podobnie jak czynniki związane z sytuacją społeczno-polityczną Żydów w XIX i XX wieku. 

W czasie spotkania podyskutujemy o tym, jak na losy naszych bohaterek wpłynęła przynależność do żydowskiej mniejszości i jak, będąc kobietami, łamały kulturowe tabu i walczyły o swoją pozycję w polityce, biznesie czy nauce, a więc dziedzinach życia uważanych wówczas za domenę mężczyzn. 

Mamy nadzieję, że zachęcimy uczestniczki i uczestników spotkania online również do refleksji nad własnym życiem i zadania sobie pytań: jakie są moje kulturowe korzenie? Jakie okoliczności miały wpływ na moje życie? Co osiągnąłem/ osiągnęłam? Do czego aspiruję i dążę?

Prowadzenie: Katarzyna Jakubowicz