Spotkanie
14.11.2021 - online

Wszystkie odcienie historii: Muranów

Ekran laptopa. Na nim wyświetlona jest grafika, na której znajduje się stara fotografia pod lupą.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Jak wyglądały dawne warszawskie kamienice? Czym zajmowali się ich mieszkańcy? Gdzie robili zakupy? Jak poruszali się po mieście? Jak spędzali wolny czas? Zapraszamy na webinar, podczas którego, dzięki dawnym pocztówkom, zdjęciom i filmom, odbędziemy podróż po warszawskim Muranowie.

  • 14 listopada (niedziela), godz. 17.00, KUP BILET >>
  • czas trwania: 60 min.
  • miejsce: Zoom
  • bilety: 15 zł/os
  • liczba miejsc ograniczona

UWAGA: Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania webinaru przy niewystarczającej liczbie sprzedanych biletów.

Muranów to dzielnica Warszawy, która była niegdyś domem najliczniejszej społeczności żydowskiej w Europie. W czasie wojny Niemcy utworzyli na jej terenie getto. Po wojnie na jej gruzach wzniesiono osiedle z "jasnymi mieszkaniami dla robotników", jak głosiła propaganda lat pięćdziesiątych. Podczas spotkania zaproponujemy samodzielne odkrywanie fragmentów tej skomplikowanej historii. Pokażemy, co można wyczytać z archiwalnego filmu albo starej, nieostrej, czarno-białej fotografii. Porozmawiamy o tym, jakie pytania trzeba zadawać, aby z niepozornej kartki pocztowej, jak z książki móc czytać o codziennych troskach i radościach dawnych warszawiaków.

Prowadzenie: Mariusz Jastrząb 

dr Mariusz Jastrząb, historyk dziejów społecznych i gospodarczych, kulturoznawca, wykładowca akademicki, przewodnik Muzeum POLIN, mieszkaniec Muranowa. Przez ostatnich dwadzieścia lat pisywał "poważne" książki i artykuły, wygłaszał referaty na konferencjach naukowych, ale przygotowywał też gry edukacyjne i tworzył scenariusze zajęć dla dzieci. Słowem: zmagał się z historią na przeróżne sposoby...