Film

„W poszukiwaniu straconego dzieciństwa” i „Katarzyna Wielka”

Prezentacja wybranych dokumentów i filmów krótkometrażowych pokazywanych w ramach ubiegłorocznej edycji festiwalu.

Stowarzyszenie Żydowskie Motywy - logotyp

 

 

12 lutego

godz. 19.00
W poszukiwaniu straconego dzieciństwa, reż. Matthias Frickel, Niemcy 2012, dok., 43 min.
Katarzyna Wielka, reż. Anna Kuntsman, Izrael 2011, anim., 5 min.

Wstęp wolny.

W poszukiwaniu straconego dzieciństwa

Jego tragicznie krótkie życie zostało podsumowane tak: „Urodził się jako Austriak, żył jako Polak i umarł jako Żyd”. Bruno Schulz, czczony jako „polski Kafka”, zostawił po sobie skromną ilość prac, a wiele z jego zjawiskowych rysunków i obrazów uznano za zaginione. Po II wojnie światowej Schulz został prawie zapomniany. Obecnie jego książki wydawane są w ponad trzydziestu językach. Polscy, ukraińscy, izraelscy i niemieccy artyści strzegą jego spuścizny w rodzinnym Drohobyczu na Ukrainie. Film pokazuje, dlaczego ludzie na całym świecie są zafascynowani Bruno Schulzem 70 lat po jego śmierci.

Matthias Frickel, dziennikarz i reżyser, urodził się w 1968 r. Zanim zajął się robieniem filmów, studiował nauki polityczne i amerykanistykę w Berlinie i Manchesterze. Jego filmy dokumentalne o polskich i niemieckich emigrantach. Od roku 2012 jest zastępcą szefa działu sportowego w Deutsche Welle, niemieckim międzynarodowym kanale telewizyjnym.

Katarzyna Wielka

Katarzyna, młoda kobieta z Mołdawii, odpowiada na atrakcyjne ogłoszenie o pracy za granicą. Otrzymuje bilet na samolot, przylatuje do Izraela i znajduje się w Tel Awiwie, nie mając pojęcia o tym, co ją czeka.

Anna Kuntsman, 29 lat, urodziła się w Rosji. Obecnie mieszka w Tel Awiwie. Jest niezależną projektantką i artystką. Rysuje i maluje od dzieciństwa, ukończyła wydział Komunikacji Wizualnej w Holon Institute of Technology (HIT) w Izraelu. Obecnie pracuje jako ilustratorka i projektantka grafiki animowanej. Katarzyna Wielka to jej filmowy debiut.