Film

„I to wszystko zamienia się w taniec”

Prezentacja wybranych dokumentów i filmów krótkometrażowych pokazywanych w ramach ubiegłorocznej edycji festiwalu.

Stowarzyszenie Żydowskie Motywy - logotyp

 

 

26 lutego

godz. 19.00
I to wszystko zamienia się w taniec, reż. Henryka Dobosz-Kinaszewska, Adam Kinaszewski, Polska 2012, dok., 44 min.

Wstęp wolny.

I to wszystko zamienia się w taniec

Bohaterem filmu jest tancerz i aktor Feliks Fibich, który rozpoczął karierę u boku Judith Berg, jednej z najwybitniejszych tancerek i choreografek żydowskich okresu międzywojennego, która później została jego żoną. Po II wojnie światowej wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Ich misją stało się kultywowanie tradycji chasydzkiej, kultury i języka jidysz poprzez taniec. Po 50 latach Feliks Fibich przyjeżdża do kraju swojego dzieciństwa, by uczyć młodych polskich Żydów utraconej tradycji.

Henryka Dobosz Kinaszewska (ur. w 1940 roku) reżyserka, publicystka i reportażystka. Laureatka nagród dziennikarskich, w tym trzykrotnie nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Brała udział w strajku sierpniowym 1980 r. w Stoczni Gdańskiej. Związana z kręgiem stałych współpracowników Lecha Wałęsy i niezależnym środowiskiem twórczym skupionym wokół kościoła i klasztoru Dominikanów.

Adam Kinaszewski (1943-2008) ukończył prawo i reżyserię na łódzkiej filmówce. Brał udział w strajkach 1980 roku, w stanie wojennym został internowany. Od 1982 r. był doradcą i rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. Pracował jako dziennikarz, publicysta oraz reżyser i producent filmowy. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2009 roku.