Film

„Terytoria” i „Batman na przejściu granicznym”

Prezentacja wybranych dokumentów i filmów krótkometrażowych pokazywanych w ramach ubiegłorocznej edycji festiwalu.

Stowarzyszenie Żydowskie Motywy - logotyp

 

 

19 lutego

godz. 19.00
Terytoria, reż. Dmitriy Khavin, USA, Izrael 2012, dok., 40 min.
Batman na przejściu granicznym, reż. Rafael Balulu, Niemcy 2012, kr. metr., 11 min.

Wstęp wolny.

Terytoria

Terytoria to film dający wgląd w życie Izraelczyków z dawnego Związku Radzieckiego, którzy zamieszkali w osiedlach na Zachodnim Brzegu. Niektórzy z nich przenoszą się do osiedli w poszukiwaniu tańszego lokum, inni powodują się ideologią syjonistyczną, a jedni i drudzy są pod wpływem doświadczeń z przeszłości, gdy byli uciskaną mniejszością w Związku Radzieckim. Film zajmuje się problemami tożsamości, religii i konfliktu.

Dmitriy Khavin rozpoczął karierę filmową w odeskiej Wytwórni Filmowej na Ukrainie. Od 1992 r. mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje jako reżyser, montażysta i operator.

Batman na przejściu granicznym

Izraelski i palestyński samochód utknęły w korku przed barierą przy wjeździe do Jerozolimy od strony Morza Martwego. Yuval i Mahmoud, mają sześć lat i uważają, że znacznie przyjemniej jest spędzać czas na wspólnej zabawie. Sprawy się komplikują, gdy ojciec Mahmouda chce zmienić pas, a ojciec Yuvala, usiłując nie dopuścić do tego, uderza w jego samochód. To, co zaczęło się jako gra, staje się prawdziwą bitwą o plastikową figurkę Batmana.

Rafael Balulu urodził się w 1981 r. w Afuli w Izraelu. W 2010 r. ukończył Szkołę Filmowo-Telewizyjną Sama Spiegla. Aktywista społeczny – jest wolontariuszem w Izraelskim Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Imigrantów i „Hope” – organizacji zajmującej się zagrożoną młodzieżą. Napisał scenariusze i wyreżyserował 13 filmów krótkometrażowych. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym Ghetto Neighborhood i pisze scenariusz do filmu fabularnego The Money.