Film

„Dziesiąta kropla” i „Szukając gwiazd”

Prezentacja wybranych dokumentów i filmów krótkometrażowych pokazywanych w ramach ubiegłorocznej edycji festiwalu.

Stowarzyszenie Żydowskie Motywy - logotyp

 

 

5 lutego

godz. 19.00
Dziesiąta kropla, reż. Gabriel Ohayon, Francja 2012, dok., 31 min.
Szukając gwiazd, reż. Filip Luft, Polska 2012, kr. metr., 17 min.

Wstęp wolny.

Dziesiąta kropla

W społecznościach żydowskich wymagana jest obecność przynajmniej dziesięciu mężczyzn, by praktykować obrzędy religijne. Na Korsyce jest ich ośmiu. Jest to opowieść o małej społeczności, która może niedługo zniknąć.

Gabriel Ohayon urodził się w 1988 r. Jako student nakręcił kilka filmów krótkometrażowych ([email protected] World, Les Poches, [email protected] Couleurs, Pixel IT), a następnie swój pierwszy film dokumentalny Dziesiąta kropla. Film powstał podczas studiów na Wydziale Mistrzów Reżyserii i Produkcji Uniwersytetu Korsykańskiego (IUT de Corse).

Szukając gwiazd

Adaptacja wojennego opowiadania Marka Hłaski o tym samym tytule. Film opowiada o dziewięcioletnim chłopcu, który jest zakochany w ukrywającej się po sąsiedzku żydowskiej dziewczynce. Widuje się z nią tylko nocami. By móc spotykać się także w ciągu dnia wpada na pomysł, który okazuje się śmiertelnie niebezpieczny.

Filip Luft kończył studia na wydziale reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz w Filmowej Akademii Miroslava Ondricka w Pisku (Czechy). Absolwent wiedzy o kulturze w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów zainteresował się historią getta warszawskiego i badał mentalne ślady tej historii we współczesnej Warszawie.