Film

„Pobożna” i „Yael”

Prezentacja wybranych dokumentów i filmów krótkometrażowych pokazywanych w ramach ubiegłorocznej edycji festiwalu.

Stowarzyszenie Żydowskie Motywy - logotyp

 

 

19 lutego

godz. 20.00
Pobożna, reż. Diana Neille, Sana Gulzar, USA 2011, dok., 37 min.  
Yael, reż. Emil Piórek, Rafał Żwan, Polska 2012, dok., 34 min.

Wstęp wolny.

Pobożna

Film opowiada o życiu siedmiu kobiet z Nowego Jorku i New Jersey, które starają się pogodzić swą odmienną seksualność z tradycyjnie ortodoksyjnym judaizmem. Ich wiara zawsze bardzo ostro potępiała homoseksualizm. Dowiedz się w jaki sposób Chani, Pam, Elissa, Hayley, Lina i "Miriam" poradziły sobie z byciem „nieakceptowanymi”, jednocześnie pozostając wierne rygorystycznej wierze i swojej wspólnocie.

Diana Neille jest 24-letnią dziennikarką i filmowcem z Johannesburga. Ukończyła Wyższą Szkołę Dziennikarstwa na Uniwersytecie Columbia. Wróciła do Południowej Afryki i pracuje jako kierownik produkcji multimedialnych w eNews Channel Africa.

Sana Gulzar, ma 26 lat i pochodzi z Rawalpindi w Pakistanie, gdzie pracowała jako producent lokalnych wydarzeń w lokalnej stacji telewizyjnych. Ona również studiowała w Wyższej Szkole Dziennikarstwa na Uniwersytecie Columbia. Powróciła do Pakistanu i pracuje jako reporterka oraz producentka dla BBC.

Yael

Film opowiada historię Natalii, dziewczyny z Polski, która postanawia zerwać religijne więzy z katolicyzmem i przejść na judaizm. W celu umocnienia swojej wiary i ukończenia procesu konwersji wyjeżdża do Izraela. Film przedstawia duchową przemianę bohaterki oraz trudności odnalezienia się w nowym środowisku.

Emil Piórek - Absolwent Collegium Civitas. Dziennikarz telewizyjny. Uczestnik drugiej edycji festiwalu 48 Hour Film Project Warsaw jako reżyser, scenarzysta i lider ekipy Własny Sumpt.

Rafał Żwan - Absolwent wydziału operatorskiego Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Operator kamery pracujący przy realizacji programów telewizyjnych. Jeden z założycieli Grupy Filmowej Miraż.