Spotkanie
16.04.2023

Ostatnia z Kuczerów

Krystyna Budnicka, jedna z ostatnich żyjących ocalałych z warszawskiego getta, opowie o doświadczeniu osoby cywilnej ukrywającej się w getcie podczas powstania. Rozmowę poprowadzi prof. Barbara Engelking, autorka koncepcji wystawy czasowej "Wokół nas morze ognia".

  • 16 kwietnia 2023 (niedziela), godz. 18.00
  • Audytorium Muzeum POLIN
  • Wstęp wolny, pobierz bezpłatny bilet >>
  • Transmisja na żywo na Facebooku Muzeum POLIN

Podczas powstania w getcie warszawskim Krystyna Budnicka miała 11 lat i nazywała się Hena Kuczer. Była najmłodszą z ośmiorga rodzeństwa. Jej rodzina mieszkała w Warszawie przy ul. Muranowskiej. Jesienią 1940 roku znalazła się w getcie. Od stycznia 1943 roku wraz z rodzicami i rodzeństwem Krystyna ukrywała się przez długie miesiące w podziemnym bunkrze. Po upadku powstania warszawskiego znalazła się w sierocińcu prowadzonym przez siostry szarytki. Krystyna Budnicka przeżyła wojnę jako jedyna z całej rodziny.

Barbara Engelking – profesor nauk społecznych, od ponad 30 lat zajmuje się problematyką Holokaustu. Jest autorką lub współautorką kilkunastu książek o Holokauście, m.in. "Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście" (wspólnie z Jackiem Leociakiem, Warszawa 2001) i "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" (redakcja wspólnie z Janem Grabowskim, Warszawa 2018) oraz kilkudziesięciu artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych. Kieruje Centrum Badań nad Zagładą Żydów w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Logo organizatorów i partnerów akcji Żonkile 2023