Wydarzenie
18.04.2023

Uroczyste nadanie im. Rodziny Kuczerów skwerowi przy ul. Anielewicza 10

Krystyna Budnicka trzyma w dłoniach czarno-białą fotografię ojca.
fot. A. Liminowicz / Muzeum Historii Żydów Polskich

Kiedy wybuchło powstanie, na terenie getta ukrywało się blisko 50 000 Żydów, którzy stawiali opór wrogowi, starając się przeżyć i przekazać swoje świadectwo przyszłym pokoleniom. Pośród nich znajdowała się rodzina Kuczerów – małżeństwo Cyrla i Jozef wraz z ośmiorgiem dzieci. W getcie Kuczerowie budowali skrytki, w których Żydzi chowali drogocenne przedmioty, zaś od 1942 roku konstruowali kryjówki dla ludzi.

  • 18 kwietnia (wtorek), godz. 10.00
  • Wydarzenie otwarte

Kuczerowie ukrywali się w schronie w podziemiach budynku przy ul. Zamenhofa 56 / Muranowskiej 44, w którym przebywało wraz z nimi około 40 osób. Wszyscy członkowie tej rodziny zginęli w tragicznych okolicznościach podczas powstania lub niedługo po jego upadku. Przeżyła tylko najmłodsza córka, Hena Kuczer, znana dziś pod nazwiskiem Krystyna Budnicka. Jako mała dziewczynka została wyciągnięta z kanału, do którego zeszła wraz z członkami rodziny po tym, jak Niemcy podpalili dom przy ul. Zamenhofa 56, a następnie została umieszczona w kryjówce po stronie "aryjskiej". Dzięki temu przeżyła, a pamięć o jej rodzinie przetrwała. 

Kuczerowie w sposób symboliczny reprezentują żydowską ludność cywilną, która ucierpiała i niemal w całości została zgładzona przez Niemców. Nadanie ich imienia miejscu przy ul. Anielewicza 10 jest oddaniem hołdu nie tylko rodzinie, ale wszystkim żydowskim mieszkańcom Warszawy.