Muzeum

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2023

Włączcie się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia przypnijcie żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć, weźcie udział w organizowanych przez nas wydarzeniach, zobaczcie wystawę czasową "Wokół nas morze ognia". Ambasadorami akcji są m.in. Aleksandra Żebrowska, Bartosz Gelner i Wanda Traczyk-Stawska.

W tym roku chcemy rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku. Pierwszy raz w historii akcji Żonkile wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu.

Cywile motywem przewodnim akcji Żonkile

Sytuacja cywilów przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim jest jednym z istotniejszych tematów, które chcemy poruszyć podczas całorocznego programu towarzyszącego obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania. Również akcję Żonkile dedykujemy cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

Postaramy się przywrócić pamięć o cywilach podczas organizowanych wydarzeń. Sprawdź program >>

Przygotowaliśmy również pakiet materiałów edukacyjnych dla każdej grupy wiekowej dzieci i młodzieży, w tym opowiadania dla najmłodszych oraz film animowany "Zdążyć przed panem Bogiem". Materiały pomogą włączyć się szkołom w obchody 19 kwietnia. Wszystkie treści będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Więcej informacji na stronie Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury.

Jak wziąć udział w akcji Żonkile? / Skąd wziąć papierowy żonkil? >>

Mural przy metrze Centrum

Od 9 do 23 kwietnia przy metrze Centrum zobaczycie mural upamiętniający cywilów przebywających w getcie warszawskim podczas powstania. Mural to wizualna opowieść o bohaterach wystawy czasowej "Wokół nas morze ognia".

Wirtualny żonkil

Zachęcamy Was do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych. Użyjcie efektu z żonkilem na Instagramie i udostępnijcie swoje zdjęcie. Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.

Akcja Żonkile na świecie

Z inicjatywy Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim wyprodukujemy 150 tysięcy dodatkowych (poza 450 tysiącami, które będą rozdawane w Polsce) papierowych kwiatów. Trafią one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie. Inicjatywę wsparł Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów i członek Rady Muzeum POLIN. Światowy Kongres Żydów będzie jednocześnie partnerem tych działań.

W 2023 roku akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".

Instytucje udzielające miejsc na sztaby >>

Logo organizatorów i partnerów akcji Żonkile 2023