Żydowskie dziedzictwo kulturowe

Publikacja "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe: praktyki, perspektywy, wyzwania"

Podświetlony na niebiesko i czerwono budynek Muzeum POLIN w otoczeniu drzew.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe: praktyki, perspektywy, wyzwania" będącej efektem międzynarodowego kongresu pod tym samym tytułem, który odbył się w dniach 19–20 października 2023 roku w Muzeum POLIN w Warszawie. Kongres podsumowywał projekt "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" realizowany przez Muzeum POLIN w latach 2020–2024.

Publikacja zawiera dwanaście zróżnicowanych tekstów zarówno o charakterze naukowym, jak i popularnonaukowym przygotowanych przez osoby eksperckie uczestniczące w kongresie.

Tytułowe pojęcie "żydowskie dziedzictwo kulturowe" pozostaje łącznikiem i wspólnym mianownikiem wszystkich esejów. Autorzy i autorki esejów odnoszą się do szeroko pojętego tematu dziedzictwa żydowskiego oraz sposobów jego zachowania w zróżnicowanych uwarunkowaniach Polski i Norwegii oraz w szerszym kontekście dziedzictwa kulturowego wielonarodowej Europy.

Polecamy także nagrania z Kongresu ŻDK, które są dostępne na naszym kanale YouTube.

Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe →

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl