Muzeum

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2022

Zachęcamy do udziału w dziesiątej, jubileuszowej, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Ze względu na pandemię, trzeci rok z rzędu działamy zarówno w Internecie, jak i w terenie. Tematem przewodnim akcji jest miłość. 19 kwietnia 2022 zachęcamy do przypięcia żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Akcję Żonkile wspierają w tym roku także nowi Ambasadorzy i Ambasadorki: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska oraz nasi wspaniali wolontariusze – Dariusz, Joanna i Weronika.

Miłość motywem przewodnim akcji Żonkile

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowimy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiemy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

Podkreślimy również znaczenie – niezwykle ponadczasowych i uniwersalnych – stanów emocjonalnych czy postaw mających z miłością wiele wspólnego: empatii, wrażliwości na krzywdę innych, poświęcenia na rzecz potrzebujących. Także w tym przypadku towarzyszyć nam będą słowa Edelmana: "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia".

Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

Dlatego program towarzyszący akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile skoncentrowaliśmy właśnie wokół miłości. 19 kwietnia odbędzie się prapremiera (BRAK MIEJSC) monodramu "Mama zawsze wraca" na podstawie książki Agaty Tuszyńskiej. Kolejne spektakle zagramy 20 i 21 kwietnia (BRAK MIEJSC).

Poznaj pełny program wydarzeń jubileuszowej akcji Żonkile >>

Przygotowaliśmy również pakiet materiałów edukacyjnych dla każdej grupy wiekowej dzieci i młodzieży. Materiały pomogą włączyć się w obchody 19 kwietnia. Wszystkie treści są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak dołączyć do akcji Żonkile? / Skąd wziąć rocznicowy żonkil? >>

 

Mural przy metrze Centrum

Od 18 do 30 kwietnia przy metrze Centrum będziecie mogli zobaczyć mural upamiętniający osoby, których historie na różne sposoby łączą się z tegorocznym hasłem kampanii: Alinę Margolis-Edelman, Annę Braude-Heller,  Stefanię Wilczyńską, Polę Lifszyc, Marysię Ajzensztadt, Cywię Lubetkin i Icchaka Cukiermana, Irenę Sendler i Adama Celnikiera, Gelę Seksztajn i Izraela Lichtensztajna, Stanisława Chmielewskiego oraz Władysława Bergmana.

Zachęcamy Was do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych. Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.

W tym roku wspierają nas: Ambasada RP w Buenos Aires, Instytut Polski w Tel Avivie, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Logotypy organizatorów i partnerów akcji Żonkile