Spotkanie
28.04.2022 - online

Żydowskie ABC: Miłość w pamiętnikach i wspomnieniach gettowych

Irena Sendlerowa z mężem Stefanem Zgrzembskim (wcześniej Adam Celnikier) i córką Janiną, Radość 1948.
Irena Sendlerowa z mężem Stefanem Zgrzembskim (wcześniej Adam Celnikier) i córką Janiną, Radość 1948. Fot. J. Zgrzembska Collection / East News

O różnych barwach miłości w gettach w czasie Zagłady porozmawiamy z zaproszonymi gościniami, dr Ewą Wiatr oraz Paulą Sawicką. Miłość jest integralnym elementem życia osobistego i społecznego, nawet gdy poddane jest ono najgorszemu terrorowi i upodleniu. Spotkanie poprowadzi gospodarz cyklu, Piotr Kowalik.

Myśląc o tym, czym było getto żydowskie w czasie wojny i okupacji, nasze pierwsze skojarzenia raczej nie dotyczą sfer życia prywatnego czy uczuciowego osób, które zostały w nim zamknięte. W dominujących narracjach gettowych ten temat jest również marginalny. Stwarzać to może błędne wrażenie, jakby życia uczuciowego w ogóle tam nie było. A przecież także i w getcie miłość istniała, w różnych wymiarach.

Podczas kwietniowego spotkania w ramach cyklu "Żydowskie ABC" przywołamy zachowane świadectwa, w których ofiary gett dzielą się z nami swoją miłością, tęsknotą czy przywiązaniem. Miłością do partnera czy partnerki, do najbliższej i dalszej rodziny, do towarzyszy niedoli i walki, do osób powierzonych w opiekę. Sięgniemy po relacje, w których autorzy wspomnień cierpią z powodu bólu utraty czy rozłąki z osobami dla nich bardzo ważnymi.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl