Spektakl "Czekając na dzień" – historia Stelli Fidelseid

Stella Fidelseid, dwudziestoczteroletnia Żydówka, wyszła z kryjówki w piwnicy spalonego domu w getcie i nie wiedziała, dokąd iść. Jak setki innych, którzy przetrwali likwidację getta, samotna, odcięta od świata murem, umęczona głodem, chorobami i strachem miała do wyboru poddać się lub zawalczyć o życie mimo nikłych szans na przetrwanie. Spektakl "Czekając na dzień" opowiada jej historię.
- Premiera: 9 listopada 2023 (czwartek),
- Audytorium Muzeum POLIN
- Liczba miejsc ograniczona
- Terminy spektakli:
- 10 listopada (piątek), godz. 12.00 – z tłumaczeniem na polski język migowy,
osoby niesłyszące mogą również skorzystać ze stacjonarnej pętli indukcyjnej dostępnej w Audytorium, BRAK MIEJSC - 10 listopada (piątek), godz. 19.00, POBIERZ BILET
- 11 listopada (sobota), godz. 19.00, POBIERZ BILET
- 12 listopada (niedziela), godz. 19.00, BRAK MIEJSC
- 10 listopada (piątek), godz. 12.00 – z tłumaczeniem na polski język migowy,
- Spektakl rekomendowany dla osób od 16 r.ż.
Uwaga: 5 listopada, 4 dni przed spektaklem, odbędzie się rozmowa z córką i wnuczką Stelli Fidelseid – online, po angielsku, na anglojęzycznym profilu Muzeum POLIN na Facebooku.
Wielka Synagoga przy ulicy Tłomackie została wysadzona przez Niemców 16 maja 1943 roku. Moment ten uznano za symboliczny koniec powstania getcie warszawskim oraz istnienia dzielnicy żydowskiej. Jednak w gruzach getta nadal ukrywali się ludzie.
Stella Fidelseid jest jedną z bohaterek wystawy "Wokół nas morze ognia" i jedną z nielicznych osób, którym udało się przeżyć powstanie i likwidację getta. Urodzona w Warszawie, podczas okupacji przesiedlona do getta, mieszkała wraz z mężem, rodzicami, młodszą siostrą i krewnymi na parterze kamienicy przy ulicy Wołyńskiej 6. Tracąc kolejno bliskich, została sama. W ukryciu, w ciemności, w piwnicach zburzonych domów, pod gruzami cudem przetrwała wiele tygodni.
W grudniu 1943 roku udało jej się przeskoczyć przez mur na "aryjską stronę". Koniec wojny zastał ją w Milanówku, gdzie znalazła się po powstaniu warszawskim. Po wojnie Stella zamieszkała w Łodzi, zaczęła studiować reżyserię w Szkole Filmowej. W 1950 roku wyjechała do Izraela, wróciła do swojego przedwojennego zawodu laborantki. Następnie przeniosła się do Brazylii, wyszła ponownie za mąż, urodziła córkę i zaczęła nowe życie jako Stefania Milenbach. Szczegółowe informacje znajdują się w poniższym biogramie.
Stefania Fidelseid / Stefania Świeca / Stella Fidelseid / Stefania Milenbach (1919–2001)
"Wyszłam z bunkra i nie wiedziałam, dokąd iść" – opowiadała Stefania Milenbach.
W czasie powstania przekradała się z bunkra do bunkra, leżała pod arkuszem blachy lub siedziała skulona w szafce opuszczonego mieszkania, aby przeczekać kolejną "akcję". Jej rodziców i młodszą siostrę Niemcy wysłali do obozu zagłady w Treblince. W pierwszych dniach powstania jej męża, lekarza Salomona Świecę, wywieźli na Majdanek, gdzie odebrał sobie życie, zażywszy truciznę. Stefania dowiedziała się o tym dopiero po wojnie.
Pod koniec powstania dołączyła do grupy ocalałych tak jak ona z pożogi. Ukrywali się razem. W listopadzie 1943 roku Stefania urodziła w bunkrze synka. Po kilku dniach dziecko zmarło z głodu. W grudniu 1943 roku grupa przeskoczyła przez mur na stronę "aryjską". Stefa wraz z Chanełe, towarzyszką z bunkra, ukrywały się w wielu polskich domach. Pomogła im Michalina Poncyliusz, prowadząca sklep spożywczy, do którego kobiety trafiły przypadkiem. Koniec wojny zastał je w Milanówku.
W 1950 roku Stefania wyjechała do Izraela. Tam wróciła do swojego przedwojennego zawodu laborantki. Poznała przyszłego męża, Mordkę Milenbacha, z którym przenieśli się na stałe do Brazylii. Osiedli w São Paulo, urodziła im się córka Anette.
"Czekając na dzień"
Scenariusz na podstawie wspomnień Stefanii Milenbach:
- Patrycja Mikłasz-Pisula
- Anna Skuratowicz
Obsada:
- Grażyna Barszczewska
- Dorota Bzdyla
Reżyseria:
- Anna Skuratowicz
Scenografia:
- Julia Skrzynecka
Kostiumy:
- Alicja Skurzyńska
Muzyka:
- Mateusz Boruszczak
Światło:
- Paweł Śmiałek
Projekcje:
- Anna Flaka
Producent wykonawczy:
- Magda Raczyńska
Spektakl "Czekając na dzień" towarzyszy wystawie "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" zorganizowanej w Muzeum POLIN z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Współorganizatorem spektaklu jest Teatr Polski w Warszawie.
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego współprowadzą przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.