Oto obiekt: Krawat i skrzypce. Pamiątki po żydowskich muzykach w kolekcji Muzeum POLIN
image

image

image

Bohaterami ostatniego w tym roku spotkania z cyklu "Oto obiekt" będą muzycy: skrzypkowie i pianiści, których osobiste pamiątki znajdują się w zbiorach Muzeum POLIN. Każdy z tych przedmiotów opowiada inną historię – od jedwabnego krawata Władysława Szpilmana, poprzez szkice utworów Henryka Golda, poruszające listy Witolda Barucha, które pisał z getta do żony przebywającej po aryjskiej stronie, nastoletnie pamiętniki Felicji Blumenthal, aż po skrzypce uratowane z getta we Lwowie.
- 7 grudnia (czwartek), godz. 18.00, pobierz bezpłatny bilet →
- Galeria "Dziedzictwo"
Będziemy nie tylko wspominać wybitnych polsko-żydowskich artystów, ale także postaramy się ożywić niektóre spośród obiektów, które na co dzień ukrywają się w muzealnym archiwum.
O artystach i o tym, co o nich mówią pozornie milczące pamiątki, opowie dr hab. Maria Sławek – skrzypaczka, naukowczyni, badaczka historii muzyki żydowskiej, wykładowczyni akademicka i prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga.
To pierwszy z chanukowych wieczorów, który będzie można spędzić słuchając nie tylko o muzyce, ale też fragmentów muzyki – Maria Sławek zagra na oryginalnych skrzypcach Marka Bauera z kolekcji POLIN.