Film
29.10.2023

Krótkie formy WJFF: "Nie bądź obojętny/-a"

Kadr z filmu Larissa - bohaterka nocą na jednej z ulic Warszawy.
Kadr z filmu "Larissa"

W ramach 21. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej zapraszamy na pokaz krótkich form. Towarzyszyć nam będzie hasło "Nie bądź obojętny/-a". Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami prezentowanych filmów – "Larissa" i "Ucieczka".

"Larissa", reż. A. Dayet, Polska 2020, 44 min

Pod koniec 1942 roku 10-letnia Larissa ucieka z warszawskiego getta, wspinając się po drabinie... Po "aryjskiej" stronie przyjmuje ją i będzie chronić polska rodzina. 16-letnia Helena opiekuje się Larissą i traktuje ją jak młodszą siostrę. Kilka tygodni później Larissa musi opuścić mieszkanie. Dziewczyna i Helena rozstają się na dobre. Siedemdziesiąt lat po tych wydarzeniach mieszkająca w Paryżu Larissa odczuwa pragnienie, by pojechać do Polski i spotkać się z Heleną.

"Ucieczka" ("Runaway"), reż. E. Rudovsky, USA 2023, 9 min

"Ucieczka" to krótkometrażowa fabuła opowiadająca historię nastolatka i jego wyobcowanego ojca. Akcja toczy się w Brighton Beach na Brooklynie – żydowskiej i wschodnioeuropejskiej dzielnicy Nowego Jorku, z której pochodzi rodzina autora filmu. Pomysł na film zrodził się pod wpływem głębokiego zainteresowania relacjami między ojcami i synami – mądrością, którą się dzielą, i tajemnicami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Scenariusz, montaż i reżyseria: Eli Rudavsky.