Film
28.10.2023

Krótkie formy WJFF

Kadr z filmu "Rodzinne zdjęcie" - rodzina Kopla Gringrasa.
Kadr z filmu "Rodzinne zdjęcie"

Zainicjowany przez Muzeum POLIN konkurs na film obrazujący współczesne życie żydowskie w różnych zakątkach świata, otworzył przestrzeń dla twórczego pokazania roli, jaką przekaz kulturowy odgrywa w nowych kontekstach wśród ludzi, którzy opuścili miejsca urodzenia, a ich decyzje wpłynęły na reprezentantów kolejnych pokoleń zmuszonych, przez bieg zdarzeń, do konfrontacji z niełatwą rodzinną spuścizną. W prezentowanym bloku filmowym poznamy bohaterów, ich praktyki, postawy i zwyczaje, z których każdy na swój sposób podtrzymuje więź między przeszłością a współczesnością.

Podczas 21. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się światowa premiera filmów:

 • "Sernik", reż. K. Pajzderska, 2020, czas trwania: 7:56

  Opowieść o tym, jak smaki i zapachy mogą tworzyć i przypominać rodzinne historie. O tym, jak w intymnej przestrzeni własnej kuchni łączyć można pokolenia, przekazywać emocje i tradycje. O sile smaku sernika, mocnego zapachu ciasta śliwkowego, bałaganu powstającego przy przygotowaniu miodownika.

 • "Rodzinne zdjęcie", reż. J. Duszyński, 2022, czas trwania: 7:23

  Poszukiwanie oryginalnego zdjęcia rodziny kieleckiego fotografa Kopla Gringrasa staje się pretekstem do spotkania między jego rozproszonymi po świecie potomkami.

 • "Sztetl Jankiela", reż. T. Tobias-Macht, 2021, czas trwania: 6:57

  U podnóża góry Karmel, na północy Izraela, znajduje się unikatowe muzeum, "Sztetl Jankiela". Poprzez fascynującą kolekcję autentycznych eksponatów muzeum odtwarza oraz przechowuje życie żydowskie w Polsce i Europie Wschodniej sprzed Szoa.

 • "Warsaw Calling", reż. J. Dammas, 2023, czas trwania: 7:24

  Młody duński reżyser filmowy o polsko-żydowskich korzeniach robi eksperyment w studio w Warszawie: będzie stąd łączył się przez wideo z różnymi członkami swojej rozsianej po całym świecie rodziny. Podczas krótkich rozmów za pośrednictwem kabli i wifi, Jacob skonfrontuje rodzinę – i siebie – z pytaniami i własnymi refleksjami na temat przynależności do miejsca.

 • "Sarita", reż. S. Waitzberg, 2021, czas trwania: 7:24

  Urodzona w Brazylii wśród żydowskich emigrantów z Polski Sarita (Sure Beile) miała normalne dzieciństwo w rozwijającym się mieście São Paulo. Aż pewnego dnia odkrywa coś, co zmienia jej życie.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmów.