Film
28.10.2023

Krótkie formy WJFF: "Kredens" + "Dokumenty"

Kadr z filmu "Kredens". Na ścianie odbija się cień mężczyzny i schodów.
Kadr z filmu "Kredens"

Osobista, tragikomiczna opowieść o tym, jak historia i przesiedlenia ludzi wpływają na tożsamość i ludzką pamięć różnych pokoleń. Zapraszamy na pokaz filmów "Kredens" i "Dokumenty" w reż. Jacoba Dammasa, który odbędzie się podczas 21. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej (WJFF).

"Kredens" + "Dokumenty", dokument autorski, 26 min + 10 min, Polska-Dania 2007 + 2004, reż. J. Dammas

Jacob, młody duński reżyser filmowy, odwiedza kamienicę we Wrocławiu, w której mieszkała jego rodzina, czterdzieści lat po tym, jak jego polsko-żydowska matka uciekła z Polski do Danii. Próbuje nawiązać rozmowy z obecnymi mieszkańcami na temat pozostawionego tam mebla, starego poniemieckiego kredensu. W trakcie poszukiwań Jacob podpytuje również swoją mamę przez telefon, co otwiera nowe tropy i szersze perspektywy.

W ramach pokazu wyświetlony zostanie także pierwszy film Jacoba Dammasa "Dokumenty" (Dania 2004, 10 min). Co to znaczy mieć paszport? Refleksje na ten temat trzech pokoleń z różnych perspektyw: babci w Izraelu, która musiała zrzec się swojego polskiego obywatelstwa; pary w średnim wieku w trakcie procesu odzyskiwania swojego polskiego paszportu; i młodego duńskiego reżysera filmowego, który może przemieszczać się do Polski (i po świecie) prawie bez żadnego dokumentu.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcą filmów.