Spacer
8.10.2022

Festiwal Kultury Bez Barier: Oprowadzanie z tyflografikami i audiodeskrypcją po wystawie "Od kuchni"

Zwiedzający na wystawie "Od kuchni" podczas oprowadzania z przewodnikiem.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Podczas oprowadzania z tyflografikami i audiodeskrypcją wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie: czym jest żydowska kuchnia. Odkryjemy, co łączy placki ziemniaczane z latkesami i gołąbki z holiszkami, jaki związek ma czulent z adafiną i dlaczego nowojorczycy uważają ogórki kiszone i barszcz za dania żydowskie. Przekonamy się, jak bogata jest żydowska kultura kulinarna.

  • 8 października (sobota), godz. 14.00-15.30, BRAK MIEJSC
  • Wydarzenie stacjonarne, wstęp bezpłatny

Wystawa "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" to podróż w czasie i przestrzeni. Prezentujemy na niej różnorodność tradycji i dań żyjących przez stulecia w diasporze Żydów. Opowiadamy o tym, jak dzięki migracjom rozpowszechniali potrawy i produkty, począwszy od średniowiecza aż po wielkie fale emigracji w XIX i XX wieku. Przedstawiamy religijny fundament spajający żydowską kuchnię, zasady koszerności związane z przygotowaniem posiłków oraz współczesne łamanie tradycji i odkrywanie na nowo kulinarnych korzeni. Skłaniamy do refleksji, prezentując cztery rzeźby Anny Królikiewicz, przygotowane specjalnie z myślą o ekspozycji.

Festiwal Kultury Bez Barier to wielkie święto kultury dostępnej dla wszystkich i najbardziej otwarte wydarzenie w kraju. To wydarzenie, które integruje polskie społeczeństwo i otwiera na potrzeby osób często wykluczanych z codziennego życia społecznego i kulturalnego. Hasło festiwalu, które będzie nam towarzyszyć podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji to: MOŻEMY!

10. edycja Festiwalu Kultury Bez Barier będzie trwała od 30 września do 9 października. Nie zabraknie festiwalowych spektakli, pokazów filmowych, wystaw, spacerów, spotkań i warsztatów, udostępnionych za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów do dotykania czy pomocy festiwalowych asystentów. W programie znajdą się także propozycje odpowiadające na potrzeby uczestników w spektrum autyzmu.