"Chillowanie przy Feldmanie"
image
image
image
image
Zapraszamy na wyjątkowy koncert otwierający tegoroczną edycję "POLIN na Łące". Zachęcamy do błogiego relaksu na trawie, na kocu, na leżaku przy dźwiękach muzyki Mortona Feldmana – amerykańskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia, którego utwory wracają na największe światowe festiwale.
- 24 czerwca (sobota), godz. 17.00-21.30, wstęp wolny
- Uwaga: ze względu na niepewną pogodę aby zapewnić Wam komfortowy odbiór koncertu przenosimy wydarzenie do budynku do holu głównego pod dużą szybą. Czekać na Was będą leżaki i zieleń za oknem.
Ten specjalny projekt muzyczny powstał z inicjatywy członków zespołu Kwadrofonik i współpracujących z nim muzyków. Utwór "For Philip Guston" zaprezentują Ewa Liebchen (flety), Magdalena Kordylasińska-Pękala (instrumenty perkusyjne), Emilia Karolina Sitarz (instrumenty klawiszowe). "Nie popycham dźwięków", mówił Feldman – mamy nadzieję, że medytacyjny charakter koncertu oczaruje publiczność i skłoni do stworzenia przyjaznej i nieśpiesznej formuły odbioru utworów kompozytora.
Z niewygodnych krzeseł przeniesiemy się na teren "Łąki", na poduszki, pufy, leżaki i koce na trawie, aby być bliżej natury! Zapraszamy wszystkich warszawiaków, a szczególnie naszych sąsiadów i sąsiadki z Muranowa do zarezerwowania czasu w ten sobotni wieczór. Do koncertu można dołączyć w dowolnym momencie 4,5 godzinnego występu. W trakcie można czytać książkę, medytować na trawie lub po prostu zasnąć przy muzyce, w miłym otoczeniu zielonej "Łąki" wokół muzeum. Dla komfortu wszystkich słuchaczy prosimy zachować ciszę w czasie koncertu.
Muzyka Feldmana zabrzmiała już podczas Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY pod rozgwieżdżonym majowym niebem w wirydarzu Klasztoru o. Dominikanów w Lublinie. Jedno z wykonań towarzyszyło też inauguracji rzeźby Joanny Rajkowskiej SORRY w Warszawie, tu dźwięki fletu, fortepianu i czelesty przez trzy godziny rozbrzmiewały w przestrzeni dziedzińca SWPS, gdzie stanęła instalacja.
Morton Feldman (1926-1987) – amerykański kompozytor pochodzący z rodziny żydowskich emigrantów z Kijowa. Jedna z najważniejszych postaci muzyki współczesnej. Zaliczany do "prawdziwych minimalistów" zazwyczaj mylonych z repetywistami, Jego utwory charakteryzowały się wolną i niezorganizowaną rytmiką; eksperymentował z notacją muzyczną, odchodził od związków z systemami czy ideami muzycznymi przeszłości.
Koncert wykonają:
Emilia Karolina Sitarz – pianistka, dyrektor artystyczna festiwalu Kwadrofonik i cyklu SŁUCHY – Koncerty do zwiedzania, pedagożka, laureatka najważniejszych polskich nagród kulturalnych takich jak: Koryfeusz, Paszport Polityki, Fryderyk, Złota Płyta, Folkowy Fonogram Roku.
Ewa Liebchen – flecistka, solistka i kameralistka, specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Dokonała licznych wykonań i prawykonań dzieł muzyki polskiej. Premiera jej najnowszej solowej płyty "Dizzy Divinity" (Bôłt Records) odbyła się podczas tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum.
Magdalena Kordylasińska-Pękala – perkusistka specjalizująca się w wykonywaniu kameralnej i solowej muzyki XX i XXI wieku. Laureatka Paszportu Polityki oraz innych nagród i stypendiów. Na co dzień współpracuje z Miłoszem Pękalą, z którym tworzą duet perkusyjny Pękala Kordylasińska Pękala, zespołem muzyki nowej Chain Ensemble, prowadzonym przez wybitnego wiolonczelistę Andrzeja Bauera, oraz Hashtag Ensemble.