"Chillowanie przy Feldmanie"
Zapraszamy na wyjątkowy koncert otwierający tegoroczną edycję "POLIN na Łące". Zachęcamy do błogiego relaksu na trawie, na kocu, na leżaku przy dźwiękach muzyki Mortona Feldmana – amerykańskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia, którego utwory wracają na największe światowe festiwale.
- 24 czerwca (sobota), godz. 17.00-21.30, wstęp wolny
- Uwaga: ze względu na niepewną pogodę aby zapewnić Wam komfortowy odbiór koncertu przenosimy wydarzenie do budynku do holu głównego pod dużą szybą. Czekać na Was będą leżaki i zieleń za oknem.
Ten specjalny projekt muzyczny powstał z inicjatywy członków zespołu Kwadrofonik i współpracujących z nim muzyków. Utwór "For Philip Guston" zaprezentują Ewa Liebchen (flety), Magdalena Kordylasińska-Pękala (instrumenty perkusyjne), Emilia Karolina Sitarz (instrumenty klawiszowe). "Nie popycham dźwięków", mówił Feldman – mamy nadzieję, że medytacyjny charakter koncertu oczaruje publiczność i skłoni do stworzenia przyjaznej i nieśpiesznej formuły odbioru utworów kompozytora.
Z niewygodnych krzeseł przeniesiemy się na teren "Łąki", na poduszki, pufy, leżaki i koce na trawie, aby być bliżej natury! Zapraszamy wszystkich warszawiaków, a szczególnie naszych sąsiadów i sąsiadki z Muranowa do zarezerwowania czasu w ten sobotni wieczór. Do koncertu można dołączyć w dowolnym momencie 4,5 godzinnego występu. W trakcie można czytać książkę, medytować na trawie lub po prostu zasnąć przy muzyce, w miłym otoczeniu zielonej "Łąki" wokół muzeum. Dla komfortu wszystkich słuchaczy prosimy zachować ciszę w czasie koncertu.
Muzyka Feldmana zabrzmiała już podczas Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY pod rozgwieżdżonym majowym niebem w wirydarzu Klasztoru o. Dominikanów w Lublinie. Jedno z wykonań towarzyszyło też inauguracji rzeźby Joanny Rajkowskiej SORRY w Warszawie, tu dźwięki fletu, fortepianu i czelesty przez trzy godziny rozbrzmiewały w przestrzeni dziedzińca SWPS, gdzie stanęła instalacja.
Morton Feldman (1926-1987) – amerykański kompozytor pochodzący z rodziny żydowskich emigrantów z Kijowa. Jedna z najważniejszych postaci muzyki współczesnej. Zaliczany do "prawdziwych minimalistów" zazwyczaj mylonych z repetywistami, Jego utwory charakteryzowały się wolną i niezorganizowaną rytmiką; eksperymentował z notacją muzyczną, odchodził od związków z systemami czy ideami muzycznymi przeszłości.
Koncert wykonają:
Emilia Karolina Sitarz – pianistka, dyrektor artystyczna festiwalu Kwadrofonik i cyklu SŁUCHY – Koncerty do zwiedzania, pedagożka, laureatka najważniejszych polskich nagród kulturalnych takich jak: Koryfeusz, Paszport Polityki, Fryderyk, Złota Płyta, Folkowy Fonogram Roku.
Ewa Liebchen – flecistka, solistka i kameralistka, specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Dokonała licznych wykonań i prawykonań dzieł muzyki polskiej. Premiera jej najnowszej solowej płyty "Dizzy Divinity" (Bôłt Records) odbyła się podczas tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum.
Magdalena Kordylasińska-Pękala – perkusistka specjalizująca się w wykonywaniu kameralnej i solowej muzyki XX i XXI wieku. Laureatka Paszportu Polityki oraz innych nagród i stypendiów. Na co dzień współpracuje z Miłoszem Pękalą, z którym tworzą duet perkusyjny Pękala Kordylasińska Pękala, zespołem muzyki nowej Chain Ensemble, prowadzonym przez wybitnego wiolonczelistę Andrzeja Bauera, oraz Hashtag Ensemble.