Film
30.08.2023

Bracia Warner na Łące – kultowe filmy lat 80. i 90. ze studia Warner Bros

Wytwórnia Warner Brothers w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji w sierpniowe wieczory proponujemy Wam sentymentalną podróż do świata kina. Pokażemy kultowe filmy z różnych gatunków, które bawiły nas i wzruszały w minionych dekadach.

  • 30 sierpnia, godz. 21.00-23.00
  • Miejsce: zielony skwer Willy'ego Brandta przy Muzeum POLIN
  • UWAGA: Dzisiejszy pokaz (30 sierpnia) odbędzie się w holu głównym
  • Filmy w języku angielskim z polskimi napisami
  • Ogłoszenie w języku ukraińskim >>

Nie każdy wie, że bracia Warner byli Żydami o polskich korzeniach i pochodzili z niewielkiej miejscowości położonej na północnym Mazowszu – z Krasnosielca. Z Polski wyruszyli w poszukiwaniu lepszego życia. Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal, zmieniając swoje imiona na Albert, Sam i Harry i przyjmując nazwisko Warner, wspólnie z urodzonym już w Kanadzie Jackiem, stworzyli filmowe imperium, które od lat zachwyca wysokobudżetowymi produkcjami.

Podążając za tą myślą i chcąc przypomnieć postaci braci, których marzenia zaprowadziły tak daleko, przedstawimy pięć filmów z dorobku założonej przez nich wytwórni, które dodały kolorytu dzieciństwu i młodości współczesnych 30-, 40- i 50-latków. To dzięki nim życie w czasie schyłkowego PRL-u i w okresie transformacji mogło być lekkie i radosne. Natomiast dla młodszych widzów prezentowane filmy będą okazją do odkrycia kinowych klasyków.

Program

  • 30 sierpnia, "Matrix", reż. Rodzeństwo Wachowskich, 1999

    Przegląd filmów wyprodukowanych przez wytwórnię Warner Bros. kończy film, który jest kamieniem milowym zarówno w świecie filmu, filozofii, jak i myśleniu o roli techniki komputerowej w naszym życiu. "Matrix" to nie tylko tytuł filmu, to również niezwykle pojemne pojęcie, głównie dzięki temu, że twórcy otwarcie nawiązywali w nim do tekstów filozoficznych, tradycji duchowych i religijnych. W efekcie "Matrix" to film ponadczasowy, który przy okazji każdej projekcji dostarcza nowych wrażeń i otwiera na nieoczywiste interpretacje.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl