Kultura
2.07.2023

Book Szuk na Łące

Zapraszamy na cały dzień pełen literackich wrażeń, podczas którego – tak jak na prawdziwym bliskowschodnim szuku, czyli bazarze – każdy znajdzie coś dla siebie. Spędźcie leniwą, lipcową niedzielę na zielonej "Łące" wśród literackich atrakcji.

  • 2 lipca (niedziela), godz. 11.00-19.30, wstęp wolny
  • Miejsce: "POLIN na Łące" (zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego)

Poznajcie "Bajki" napisane przez znaną aktorkę, laureatkę Oscara i ambasadorkę czytelnictwa w USA Natalie Portman. Nadajcie nowe literackie życie starej koszulce dzięki nadrukowanym cytatom, które wybierze dla Was Sylwia Chutnik, i przekonajcie się, że kto czyta (i pisze!), też czasem błądzi… Na koniec dnia wysłuchajcie dyskusji o książkach "holo-polo" z udziałem Katarzyny Czajki-Kominiarczuk, znanej jako "Zwierz Popkulturalny", oraz Pauliny Małochleb, autorki bloga "Książki na ostro".

Program

  • 11.00-11.30, Katarzyna Łaska czyta "Bajki" Natalie Portman
    Miejsce: "POLIN na Łące" (zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego)

    Klasyczne bajki, które znamy z dzieciństwa, aktorka Natalie Portman postanowiła opowiedzieć dzieciom na całym świecie tak, jak opowiada je na dobranoc swojemu synowi i córce. W jej wydaniu historie mają nie tylko ponadczasowe przesłanie, ale też odwołują się do współczesności: Zając przechwala się Żółwiowi modnym dresem, jedna ze Świnek je chińszczyznę zamówioną na wynos, podczas gdy druga dba o planetę, a Mysz Domowa próbuje wyciągnąć Mysz Polną na imprezę.

    "Bajki" przeczyta Katarzyna Łaska, która użyczyła śpiewającego głosu Elsie z "Krainy Lodu" i jest wykonawczynią słynnej piosenki "Mam tę moc".
  • 12.00-13.30, "Cytaty są lepsze niż argumenty"* – spotkanie z elementami warsztatu o kulturowej mocy cytatów
    Prowadzenie: Sylwia Chutnik
    Miejsce: Pracownia kulinarna "U Fani"

    Łapać muchy i ziewać szeroko – brzmi jak przepis na idealne lato? Może, ale to akurat fragment wiersza Zuzanny Ginczanki pod tytułem "Przepis na prostotę życia". Literatura tworzona przez polskich Żydów i Żydówki pełna jest pięknych zdań, trafnych point i ciekawych obserwacji. Aby opowiedzieć o ich autorach i czasach, w których powstawały, pisarka i aktywistka Sylwia Chutnik wybrała kilka cytatów. Będziecie mogli zabrać je do domu w postaci sitodrukowej odbitki na torbie albo koszulce. Bądźmy EKO: zachęcamy do przynoszenia własnych koszulek i toreb (najlepiej w jasnych kolorach) do odbicia cytatu z fragmentem wiersza Zuzanny Ginczanki "Ucieczka".

    * "Cytaty są lepsze niż argumenty" – to cytat z Gabriela Lauba, polsko-czeskiego publicysty, dziennikarza i satyryka żydowskiego pochodzenia.
  • 13.30-17.30, Słowa przez sito – warsztaty sitodruku
    Prowadzenie: Kwiaciarnia Grafiki
    Miejsce: Pracownia kulinarna "U Fani"

    Zasada jest prosta: Wy przynosicie koszulkę albo torbę (nową lub najlepiej starą – bądźmy eko!), a następnie przy wsparciu Kwiaciarni Grafiki drukujecie na niej cytat wybrany przez Sylwię Chutnik z powieści, opowiadania lub wiersza polsko-żydowskiego autora lub autorki. Uwaga: jeśli zależy Wam na koszulce z konkretnym cytatem, przyjdźcie w takich godzinach:
     
    • 13.30-14.00 – Zuzanna Ginczanka,
    • 14.00-15.00 – Chava Rosenfarb,
    • 15.30-16.30 – Ester Singer Kreitman,
    • 16.30-17.30 – Rukhl Fishman.
  • 18.00-19.30, Auschwitz dobrze się sprzeda – dyskusja o książkach "holo-polo"
    Prowadzenie: Wojciech Szot
    Miejsce: "POLIN na Łące" (zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ul. Lewartowskiego)

    Książki z gatunku "holo-polo" to te o tatuażystach, katach, krawcowych z Auschwitz. Choć krytycy zarzucają ich autorom mijanie się z faktami, brak rzetelnego researchu i infantylizację Zagłady, czyniącą z tragedii milionów ludzi tanią rozrywkę, książki te biją rekordy sprzedaży i popularności. Dlaczego tak wielu ludzi je czyta? I kto jest temu winny: ich autorzy, rynek, a może jeszcze coś innego? Gościniami Wojciecha Szota będą pisarka, dziennikarka i autorka popularnego bloga "Zwierz Popkulturalny" – Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, oraz Paulina Małochleb, krytyczka i badaczka literatury, która prowadzi blog "Książki na ostro".

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl