22. WJFF: "Pożydowskie" – dyskusja
Po pokazach filmów, które dotykają wrażliwej kwestii utraconego żydowskiego dziedzictwa i prób jego przywrócenia, zostają pytania, rodzą się wątpliwości. Jak zatem dziś mówić o "pożydowskim"? Na rozmowę z twórcami i zaproszonymi gośćmi zapraszamy po projekcji dokumentu "Zamek mojego ojca".
- 9 listopada (sobota), godz. 17:00
- Sala konferencyjna A
W dyskusji łączącej wątki filmowe, artystyczne poszukiwania oraz wiedzę historyczną wezmą udział:
- dr Natalia Romik – współkuratorka wystawy "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"
- Filip Flatau – reżyser filmu "Zamek mojego ojca" oraz dziennikarka, reporterka i pisarka Anna Bikont.
Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś, którego możemy posłuchać w cyklu podcastów "Życie na cudzym".
Inspiracją do rozmowy będą pokazywane podczas 22. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej filmy: "Treasure", "Depozytariusze" (pokaz w Kinie Muranów) oraz "Zamek mojego ojca", a motywem przewodnim – przywracanie pamięci o bezpowrotnie utraconym żydowskim dziedzictwie, nie tylko w kontekście osieroconego mienia.
"(Po)żydowskie" jako opowieść o ŻYDOWSKICH miejscach i ich mieszkańcach jest również tematem naszej obecnej wystawy czasowej. Dokumentuje ona badania i działania artystyczne prowadzone w Opatowie, których celem było odszukanie śladów dawnego życia żydowskiego w miasteczku i przywrócenie ich historii. Na wystawie prezentujemy obrazy Majera Kirszenblata (który jest jej głównym bohaterem i przewodnikiem), współczesne fotografie przedstawiające ocalałe fragmenty żydowskiej przeszłości, ale także przeróżne związane z nią przedmioty. Sama scenografia wystawy powstała z drewna odzyskanego z opatowskich domów, przeważnie zrujnowanych.
Dr Natalia Romik – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Bartlett School of Architecture w University College London. W swojej pracy naukowej analizowała architekturę i urbanistykę miasteczek żydowskich przywracając ich pamięci społecznej. Jest również autorką wielu performansów, instalacji i wystaw. Współkuratorka wystawy "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata".
Filip Flatau – pisarz, reżyser i aktor, urodzony w Paryżu w 1980 roku w rodzinie Polaków. Od dziecka był zanurzony w świecie sztuki (jego matka jest malarką), uczył się gry na fortepianie w konserwatorium. Z zamiłowania kinoman, studiował kulturę audiowizualną i już czasie studiów reżyserował swoje pierwsze filmy krótkometrażowe. W 2020 roku zrealizował film dokumentalny "Formularz".
Anna Bikont − reporterka, z wykształcenia psycholożka. Po wprowadzeniu stanu wojennego w "Tygodniku Mazowsze", piśmie podziemnej Solidarności (1982−1989), w 1989 roku współtworzyła "Gazetę Wyborczą". Autorka książek m.in. "My z Jedwabnego" (2004, nagroda historyczna "Polityki", Europejska Nagroda Książkowa, National Jewish Book Award dla książki o tematyce Holokaustu), "Sendlerowa. W ukryciu" (2017), "Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie" (2022), "Nigdy nie byłaś Żydówką. Sześć opowieści o dziewczynkach w ukryciu" (2023), współautorka biografii Wisławy Szymborskiej i Jacka Kuronia. W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu w Göteborgu. Jej najnowsza książka "Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów", wydana przez Wydawnictwo Czarne i Muzeum POLIN, ukaże się razem z wystawą czasową w marcu 2025 roku.
Michał Nogaś – dziennikarz w latach 2000–2016 związany z Programem III Polskiego Radia, później z "Gazetą Wyborczą" i Radiem Nowy Świat. Od lutego 2024 roku zastępca redaktor naczelnej Programu III Polskiego Radia.