22. WJFF: "Zamek mojego ojca" – pokaz filmu
82-letni Krzysztof postanawia przeprowadzić się z Francji do Polski, w której jako żydowskie dziecko przeżył wojnę. Towarzyszący mu z kamerą syn z humorem stara się zrozumieć jego motywację.
- 9 listopada (sobota), godz. 16:00, KUP BILET →
- Sala konferencyjna A
- Zobacz zwiastun →
"Zamek mojego ojca", reż. Filip Flatau, Francja, 2023, 52 min, dokument pełnometrażowy – premiera polska
Krzysztof ma 82 lata i uznał, że po pół wieku we Francji pora przeprowadzić się z powrotem do Polski, gdzie jako dziecko przeżył Holokaust. Ciągnie go do odzyskanego rodzinnego domu w Poznaniu, który z mozołem remontuje. Musi jednak przekonać do wyjazdu z Paryża żonę-malarkę, również ocalałą z Zagłady, i syna, który z kamerą w ręku rejestruje ojcowskie perypetie. Filip, rodowity Francuz, który dowiedział się o swoich żydowskich korzeniach w wieku 13 lat, zachowuje wobec poczynań Krzysztofa ironiczny dystans. W miarę upływu czasu jasne staje się, że plan przeprowadzki nie jest stuprocentowo pewny. By wymusić jakąś decyzję, Filip postanawia na miesiąc zamieszkać w Poznaniu z ojcem, zanurzając się w świecie jego wspomnień. W 2020 roku pokazaliśmy poprzedni film Filipa Flatau, "Formularz".
Po pokazie, o godz. 17:00, zapraszamy na dyskusję z udziałem reżysera filmu. Motywem przewodnim panelu "Pożydowskie" będzie przywracanie pamięci o bezpowrotnie utraconym żydowskim dziedzictwie, nie tylko w kontekście utraconego mienia. Inspiracją do rozmowy staną się trzy filmy prezentowane na 22. Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida". "Zamek mojego ojca" jest jednym z nich.
Dowiedz się więcej o panelu "Pożydowskie" →
Dodatkowe informacje o filmie:
- Język: francuski, polski
- Napisy: polskie, angielskie
- Wiek: 16+
- Partner pokazu: Instytut Francuski w Polsce / Institut Français en Pologne