Wspomnienia
24.04.2020

5 lat temu odszedł Władysław Bartoszewski (1922–2015)

fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

"Wielki Człowiek. Polski patriota. Przyjaciel Żydów i Niemców. Więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej. Historyk i działacz społeczny. Członek Rady Pomocy Żydom »Żegota«, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pozostaje po nim pełna szacunku i wdzięczności pamięć" – tak w 2015 r. żegnaliśmy Władysława Bartoszewskiego, przyjaciela Muzeum POLIN.

Od początku wspierał ideę utworzenia Muzeum, był jego doradcą, a w ostatnich latach życia członkiem Rady Muzeum. Dla wielu pokoleń Polaków był niepodważalnym autorytetem moralnym. Dziś przypominamy jego życiorys z okazji 5. rocznicy śmierci.

Przez całe życie imponował swoim zaangażowaniem i postawą. O priorytetach, którymi kierował się Władysław Bartoszewski, świadczy jego działalność w Radzie Pomocy Żydom "Żegota", a także praca w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, czy walka w powstaniu warszawskim.

Aktywności społecznej dowodzi również długa lista ważnych stanowisk, które piastował po wojnie: był m.in. ambasadorem i senatorem, dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Kto gardzi ludźmi, obojętnie czy czyni to z powodów wyznaniowych, z powodów rasowych, czy z powodu ksenofobii wobec ludzi pochodzenia ukraińskiego, białoruskiego, rosyjskiego, niemieckiego, żydowskiego – ten przede wszystkim gardzi sobą" – Władysław Bartoszewski.

W ostatnich latach życia był członkiem Rady Muzeum POLIN, wspierał muzealne działania edukacyjne – od 2012 r. co roku spotykał się z młodzieżą 4 grudnia, w rocznicę powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota".

Po raz ostatni spotkaliśmy się podczas obchodów 72. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Słuchaliśmy jego mądrych słów wypowiadanych przed Pomnikiem Bohaterów Getta, naprzeciw wejścia do Muzeum. Miał wtedy przypięty do płaszcza papierowy żonkil, symbol zbiorowej pamięci o powstaniu, rozdawany jak co roku na ulicach przez wolontariuszy i wolontariuszki Muzeum.

Mówił: "To nie jest wystąpienie przedstawiciela rządu, tylko człowieka, który był i jest świadkiem wydarzeń historycznych i niezwykłych. To spełnienie mojego życia, że po 72 latach od tamtych wydarzeń mogę o tym mówić w imieniu także nieobecnych".

Odszedł pięć dni później, 24 kwietnia 2015 r., w wieku 93 lat.

* * *

W Muzeum POLIN pozostaje po Władysławie Bartoszewskim nie tylko pełna szacunku i wdzięczności pamięć, ale także bezcenne dary, które przekazał do muzealnej kolekcji.

Z okazji 5. rocznicy śmierci Władysława Bartoszewskiego zachęcamy do obejrzenia tych przedmiotów oraz do lepszego poznania jego życiorysu na muzealnym Portalu Polscy Sprawiedliwi (www.sprawiedliwi.org.pl).

Przeczytaj historię Władysława Bartoszewskiego na Portalu Polscy Sprawiedliwi (sprawiedliwi.org.pl) >>

Zobacz także relację z kolekcji historii mówionej Muzeum POLIN >>