Wydarzenie
26.09.2023

Nowe drzewa dla Sprawiedliwych na warszawskim Muranowie

Dziewiąta edycja upamiętnień w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych odbędzie się 26 września 2023. Wydarzenie uświetni koncert dla Sprawiedliwych, podczas którego wystąpi Bester Quartet. Uroczystość poprowadzi Jerzy Kisielewski.

 • 26 września (wtorek), godz. 13.30
 • Miejsce: Ogród Sprawiedliwych w Warszawie, skwer gen. Jana Jura-Gorzechowskiego

Podczas uroczystości Fundacja Ogród Sprawiedliwych posadzi drzewka i odsłoni kamienie upamiętniające dla tegorocznych Sprawiedliwych. Laudacje odczytają:

 • dla Siergieja Adamowicza Kowalowa – Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka KARTA);
 • dla Garetha Jonesa – Francesco M. Cataluccio (Fundacja GARIWO);
 • dla Alfredy Markowskiej – Konstanty Gebert;

Co oznacza tytuł "Sprawiedliwego" i "Sprawiedliwej"?

Definicja "Sprawiedliwy" ma charakter uniwersalny i służy upamiętnianiu wszystkich osób, które w Europie i poza nią ratowały ludzkie życie lub występowały w obronie ludzkiej godności i wolności – w totalitarnych reżimach, w czasie ludobójstw, masowych mordów, zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych w XX i XXI wieku. Jest to pojęcie szersze w stosunku do przyznawanego przez Yad Vashem tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata – honorowego odznaczenia nadawanego przez państwo Izrael osobom nieżydowskiego pochodzenia za pomoc okazaną Żydom podczas II wojny światowej. 

Wyboru dokonuje Komitet Fundacji Ogród Sprawiedliwych spośród zgłaszanych kandydatur. W jego skład wchodzą wybitne osobistości ze świata edukacji, kultury oraz przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych.

Nazwiska uhonorowanych ogłaszane są co roku 6 marca w Europejskim Dniu Pamięci o Sprawiedliwych.

Tegoroczni uhonorowani

Siergiej Adamowicz Kowalow, Gareth Jones, Alfreda Markowska to osoby, które w 2023 roku dołączyły do grona "Sprawiedliwych".

Siergiej Adamowicz Kowalow (1930-2021) – biofizyk, dysydent, więzień polityczny, obrońca praw człowieka, współtwórca "Memoriału". Według prezesa Ośrodka KARTA – Zbigniewa Gluzy Kowalow był:

"(...) jednym z najodważniejszych obrońców praw człowieka w powojennym Związku Sowieckim. Całym swoim życiem dawał dowód niezłomności wobec systemu totalitarnego. Po upadku ZSRS, jako przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej oraz Rzecznik Praw Człowieka przy Dumie Państwowej, w latach 1994-1996 dał świadectwo całkowitego oddania swojej misji. Stanął osobiście w obronie Groznego i Czeczenii, niszczonych przez własne państwo. Śledziliśmy wówczas w biegu działań determinację Kowalowa, widząc w nim wzór Sprawiedliwego, którego znaczenie można łatwiej jeszcze zrozumieć, widząc analogiczne działania obecnej Rosji wobec Ukrainy. Dzisiaj Rosji brakuje Kowalowa".

Gareth Jones (1905-1935) – walijski dziennikarz, którego niezwykłe reportaże z Ukrainy czasu Hołodomoru ujawniły światu rozmiar sowieckiego ludobójstwa i zdemaskowały kłamstwa Waltera Duranty’ego, laureata nagrody Pulitzera za opublikowaną w "New York Timesie" korespondencję z Moskwy, w której opowiadał o "szlachetnych zasadach" kolektywizacji. Jones stanowczo odpierał te ataki:

"Już trzeci raz jestem na Ukrainie" – mówił – "znam dobrze jej język i historię. Widziałem na własne oczy, co się dzieje, spałem w domach głodujących chłopów. Ostra cenzura, której jesteśmy poddawani jako dziennikarze, nie pozwala nam mówić prawdy. Prasa zmuszona jest do używania określeń bagatelizujących rozmiary ukraińskiego głodu. Możemy mówić o niedożywieniu, o braku żywności, ale nic więcej".

Jednym z intelektualistów, którzy uwierzyli w słowa Jonesa, był George Orwell, który przyznał, że jego "Folwark zwierzęcy" był inspirowany dramatycznymi informacjami, które ujawnił Jones. Wyrzucony ze Związku Radzieckiego Jones wyruszył w podróż na Daleki Wschód. Tam został porwany i zamordowany w tajemniczych okolicznościach. Podejrzewa się, że jego zabójstwo zostało zaplanowane przez NKWD w ramach zemsty za kompromitowanie sowieckiego reżimu.

Alfreda Markowska (1926-2021) – polska Romka z Kresów, która uratowała podczas II wojny ponad pięćdziesięcioro dzieci żydowskich i romskich. W 1941 roku udało się jej jako jedynej ocaleć z niemieckiej masakry ponad 80 osób z jej taboru; uratowała ją miejscowa chłopka. Została zatrudniona przez Niemców do usuwania ciał zmarłych z transportów do Auschwitz i Bełżca, zatrzymujących się w Rozwadowie, gdzie mieszkała. Wynosiła wówczas także żywe jeszcze dzieci, które ukrywała w kryjówkach razem z własnymi dziećmi. Kilkoro z nich wychowała. Gdy w 1944 roku zbliżała się Armia Czerwona, Markowska utworzyła własny tabor i uciekała z nim na Zachód, ratując po drodze kilkoro zagubionych niemieckich dzieci.

 

Więcej o polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na portalu Polscy Sprawiedliwi >>

Fundacja Ogród Sprawiedliwych >>

Ogród Sprawiedliwych >>

Organizator:

 • Fundacja Ogród Sprawiedliwych.

Partnerzy:

 • Dom Spotkań z Historią,
 • Fundacja Auschwitz-Birkenau,
 • Fundacja GARIWO,
 • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,
 • Chopin BB & SALON,
 • Przepis na Muranów,
 • Dom Kultury Śródmieście,
 • Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.