Wydarzenie
05.06.2014

Otwarcie pierwszego w Polsce Ogrodu Sprawiedliwych

Grafika ilustracyjna - drzewa w niebieskich donicach.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

5 czerwca o godz. 12.00 na skwerze im. generała Jana Jura-Gorzechowskiego na warszawskiej Woli nastąpi otwarcie pierwszego w Polsce Ogrodu Sprawiedliwych.

Ogrody te, powstające na całym świecie, mają służyć honorowaniu nie tylko Sprawiedliwych wyróżnionych przez Instytut Yad Vashem (osób, które w czasie II wojny światowej niosły pomoc Żydom). Upamiętniają także tych, którzy w XX i XXI wieku w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę bronić godności człowieka, pomagać ofiarom czy występować w obronie prawdy.

Jako pierwsi w warszawskim ogrodzie upamiętnieni zostaną: Marek Edelman, Magda Grodzka-Gużkowska, Jan Karski, Antonia Locatelli, Tadeusz Mazowiecki, Anna Politkowska. Co roku będą honorowane kolejne osoby.

Z okazji inauguracji ogrodu o godz. 18.00 w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się debata o fenomenie Sprawiedliwych z udziałem pomysłodawcy idei ogrodów Gabriele'a Nissima, Marca-Henriego Fermonta – krewnego Mosze Bejskiego, wieloletniego kierownika Komisji Sprawiedliwych w Instytucie Yad Vashem, a także dziennikarki Marii Wiernikowskiej. Spotkanie poprowadzi Tomasz Jastrun.

Więcej informacji o polskim Ogrodzie Sprawiedliwych: www.sprawiedliwi.dsh.waw.pl.

Więcej o polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata: sprawiedliwi.org.pl/