Edukacja
Zgłoszenia do 10.11.2023

Kurs herstoryczny "Doświadczenie i nie/pamięć"

Krystyna Budnicka trzyma w dłoni swoje czarno-białe zdjęcie z dzieciństwa.
fot. A. Liminowicz / Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na kurs edukacyjny dotyczący doświadczania wojny przez kobiety. Sprawdzimy to na przykładzie historii Żydówek w czasie II wojny światowej, jak i Ukrainek w toczącej się właśnie wojnie na Ukrainie.

Choć wojna jest często postrzegana jako domena mężczyzn, w rzeczywistości dotyczy wszystkich. Podczas angażującego i rozwijającego cyklu wykładów, spotkań i warsztatów przyjrzymy się temu, w jakim stopniu konflikty zbrojne dotykają kobiet. Sprawdzimy, czy ich punkt widzenia przedostaje się do mainstreamu, a także zajmiemy się ich rolą i sposobem przedstawienia w popkulturze. Poszukamy odpowiedzi na pytania, w jaki sposób upamiętnia się te tragiczne wydarzenia i czy pamięć ta obejmuje również kobiety. Zastanowimy się, jak należy mówić i uczyć o wojnie, aby znalazło się miejsce zarówno na męską, jak i kobiecą narrację.

Informacje organizacyjne dotyczące kursu:

Udział w kursie jest bezpłatny. Zajęcia będą się odbywały w trybie hybrydowym:

  • online: 15, 22, 29 listopada
  • stacjonarnie, w Muzeum POLIN: 19 listopada i 3 grudnia.

Uczestniczki i uczestnicy spoza Warszawy, (ale na terenie Polski) mogą ubiegać się o zwrot kosztów podróży. Zwracamy koszty do i z Warszawy na zajęcia stacjonarne, maksymalnie do wysokości 600 zł za wszystkie przejazdy. Regulamin organizacji podróży →

Zajęcia będą prowadzone w języku polskim i jeden z wykładów odbędzie się w języku angielskim. Dlatego jednym z wymogów uczestnictwa w kursie jest znajomość języka polskiego w stopniu komunikatywnym.

Na zgłoszenia czekamy do 10 listopada do końca dnia (do godz. 23.55).

  • Wypełnij formularz zgłoszeniowy →
  • Wyniki rekrutacji prześlemy mailowo 13 listopada 2023 roku.
  • Liczba miejsc w programie jest ograniczona.
  • W przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru uczestników na podstawie aplikacji.

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką kursu Katarzyną Jakubowicz pod adresem: [email protected]

Sprawdź szczegółowy harmonogram kursu →