Żydowskie dziedzictwo kulturowe
8.09.2023

"Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" – zakończyliśmy letni program kulturalny i rekreacyjny

Grupa dzieci trzyma przed sobą kolorową flagę.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Za nami letni program kulturalny i rekreacyjny. Jesienią, w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" oznaczamy żydowskie cmentarze w 7 województwach Polski, prowadzimy rekrutację do konkursu Nagroda POLIN 2023 i organizujemy międzynarodowy kongres ŻDK.

"POLIN na Łące"

Od 24 czerwca do końca sierpnia spotykaliśmy się z naszymi gośćmi w ramach letniego programu wydarzeń kulturalnych "POLIN na Łące". Korzystając z nowej, funkcjonalnej i dostępnej instalacji plenerowej, organizowaliśmy m.in. wydarzenia muzyczne, literackie, filmowe. Łącznie w wydarzeniach na "Łące" wzięło udział 1400 osób.

Tegoroczną ofertę "POLIN na Łące" otworzyliśmy specjalnym projektem muzycznym "Chillowanie przy Feldmanie", przygotowanym przez członków zespołu Kwadrofonik i współpracujących z nim muzyków.
Na początku lipca zaprosiliśmy na dzień z literaturą – "Book Szuk na Łące". Mogliśmy wtedy wspólnie posłuchać nowych interpretacji znanych bajek, napisanych przez amerykańską aktorkę Natalie Portman, a czytanych przez Katarzynę Łaskę. Poznaliśmy ciekawe cytaty z tekstów żydowskich pisarek i pisarzy, wybrane przez Sylwię Chutnik, które można było nadrukować na swoim T-shircie. Sierpniowe wieczory umiliły nam kultowe filmy z lat 80. i 90. w ramach stulecia wytwórni braci Warner.

Wspólnie z Fundacją Łąka, która zajmuje się tworzeniem łąk w miastach oraz edukowaniem o bioróżnorodności przygotowaliśmy nową zieloną rabatę pod hasłem "Zasadźmy razem Łąkę"! Ważnym elementem naszych działań były też wydarzenia promujące zrównoważony styl życia, w zgodzie z naturą, m.in. warsztaty tworzenia zielników czy spacer śladami jadalnych roślin na Muranowie. Nie zabrakło również oferty dla rowerzystów oraz spotkań dotyczących dobrego samopoczucia.

W ramach kontynuacji obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim zastanawialiśmy się również nad misją i rolą aktywistów społecznych. Z przedstawicielami zaproszonych organizacji, działających na rzecz uchodźców rozmawialiśmy podczas spotkania "Nie bądź obojętny – działaj!".

Więcej informacji o "POLIN na Łące" >>

Upamiętniamy żydowskie cmentarze

Z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w partnerstwie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz partnerami lokalnymi rozpoczęliśmy trzecią edycję uroczystych prezentacji oznakowań cmentarzy żydowskich. Pierwsza w tym roku ceremonia odbyła się 29 sierpnia w Proszowicach (woj. małopolskie).

W każdej miejscowości ceremoniom towarzyszy bogaty program edukacyjny adresowany do lokalnej społeczności. Szkoły podstawowe biorące udział w programie mają możliwość skorzystania z zestawu "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki", pozwalającego na rozegranie w klasach 4-6 edukacyjnej gry planszowej.

Nowe oznakowania zostaną zaprezentowane w 7 województwach: małopolskim, śląskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, lubuskim.

Więcej informacji o upamiętnianiu żydowskich cmentarzy >>

Nagroda POLIN – ruszyły zgłoszenia

Rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń w konkursie Nagroda POLIN 2023. Kandydaci wyłaniani są spośród osób lub organizacji aktywnie działających na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów i budowania relacji polsko-żydowskich. Pretendenta do nagrody może zgłosić każdy za pośrednictwem elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie internetowej muzeum. Kandydaturę należy wysłać do 30 września. Laureatów poznamy 5 grudnia.

Więcej informacji o Nagrodzie POLIN >>

Międzynarodowy kongres ŻDK 19 i 20 października 2023 roku

Już tylko niewiele ponad miesiąc dzieli nas od daty międzynarodowego kongresu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe: praktyki, perspektywy, wyzwania".

Do uczestnictwa w kongresie zaprosiliśmy uczestników działań, które wspólnie z naszymi norweskimi partnerami oraz Żydowskim Instytutem Historycznym podejmujemy od 2020 roku. To szczególne wydarzenie będzie wielkim świętem dla edukacji o różnorodności, a także platformą do omówienia nowych tematów oraz interpretacji roli kultury i historii Żydów we współczesnej Europie.

Więcej informacji o kongresie ŻDK >>

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl