Muzeum w pudełku – nowoczesne narzędzie edukacyjne – mini kolekcja muzealna "w pudełku", którą dostarczymy do szkół w całej Polsce, aby w sposób atrakcyjny i aktywny uczyć o elementach kultury i historii polskich Żydów.
- Zapraszamy 100 szkół podstawowych z całej Polski.
- Udział w projekcie jest BEZPŁATNY. Liczyć się będzie kolejność zgłoszeń.
- W pierwszej kolejności prosimy o zapoznanie się z Regulaminem projektu >>
- Aby zgłosić się do projektu należy wypełnić Formularz zgłoszenia >>
- Formularz prosimy przesłać na adres [email protected]
- Zgłoszenia przyjmujemy od 1 września 2021 roku
- Pytania i informacje: [email protected]
Projekt skierowany jest do uczniów i uczennic z klas 4-6 szkoły podstawowej.
3 kroki w projekcie "Muzeum w pudełku" (kliknij, aby rozwinąć opis)
1. Szkoła otrzyma zestaw materiałów edukacyjnych "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki" >>
W zestawie znalazła się gra narracyjna "Miasteczko Malki" wraz ze specjalnie zaprojektowaną mapą, zdjęciami archiwalnymi oraz replikami obiektów z kolekcji Muzeum POLIN w postaci druków 3D. Przygotowaliśmy również materiały pomocnicze, a w nich: instrukcję gry, propozycję scenariusza lekcji, opisy zdjęć archiwalnych, słownik pojęć. Dzięki tym narzędziom nauczyciele i nauczycielki z całej Polski będą mogli zaproponować swoim uczniom i uczennicom niezwykłą lekcję, w czasie której poprzez zabawę i wciągającą grę dzieci poznają podstawowe informacje związane z kulturą i tradycją żydowską.
Materiały mogą być wykorzystane na różnych lekcjach, także w czasie zajęć dodatkowych. Będą mogły służyć w szkole latami (w przypadku zniszczenia któregoś elementu istnieje możliwość dodruku, dzięki udostępnionym na stronie treściom gry). Liczymy, że pomogą one w pracy z uczniami i uczennicami, zainspirują, zachęcą do dalszych poszukiwań i podejmowania działań lokalnych na rzecz zachowania pamięci o historii Żydów polskich.
2. Nauczyciele i uczniowie wezmą udział w warsztat edukacyjnych >>
Każda szkoła, która zgłosi się do projektu wraz z zestawem materiałów edukacyjnych "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki" otrzyma 2 warsztaty (stacjonarnie w szkole lub online, jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie tego wymagała). Zajęcia dla uczniów i nauczycieli przygotują i przeprowadzą edukatorzy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ich celem będzie wspólne przetestowanie zestawu materiałów edukacyjnych "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki" z uczniami i uczennicami i przygotowanie nauczycieli i nauczycielek do dalszej pracy z przekazanymi materiałami edukacyjnymi.
Warsztaty dla uczniów i uczennic – oparte są o przekazany szkole Zestaw materiałów edukacyjnych "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki". W czasie warsztatów uczniowie i uczennice pod okiem edukatorów Muzeum POLIN wezmą udział w fabularyzowanej grze narracyjnej "Miasteczko Malki", w której gracze wcielają się w postać Antka – współczesnego 12 latka, który niespodziewanie przenosi się 100 lat w przeszłość. Trafia do miasteczka, jakich było wiele w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Przewodniczką chłopca jest 11-letnia Żydówka – Malka.
Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia dnia codziennego. Uczniowie i uczennice w czasie warsztatów będą wykonywać zadania: odszukiwać, wybierać, poznawać zdjęcia archiwalne, repliki obiektów muzealnych i inne przedmioty związane z kulturą żydowską. W tych działaniach uczniów wesprą edukatorzy inicjując dyskusję o różnorodności i wielokulturowości dawnej Polski.
- dla całej klasy
- 4 godz. lekcyjne stacjonarnie w szkole (lub 2 godz. lekcyjne online, jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie tego wymagała)
Warsztaty dla grupy nauczycieli i nauczycielek – w czasie warsztatów dla nauczycieli i nauczycielek edukatorzy i edukatorki z Muzeum POLIN zaprezentują zestaw materiałów edukacyjnych "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki", wspólnie zastanowią się nad możliwościami wykorzystania materiałów w szkole i dalszego kontynuowania tematu z uczniami i uczennicami.
- dla min. 3 nauczycieli, nauczycielek ze szkoły
- 2 godz. lekcyjne stacjonarnie w szkole (lub 1 godz. lekcyjna online, jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie tego wymagała)
Terminy warsztatów zostaną dostosowane do potrzeb i możliwości szkoły.
3. Nauczyciele i nauczycielki zorganizują w szkole zajęcia z wykorzystaniem "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki" >>
W ostatnim etapie projektu nauczyciele i nauczycielki zorganizują w swojej szkole min. 3 zajęcia edukacyjne w oparciu o przekazany zestaw "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki" w terminie 6 miesięcy od akceptacji zgłoszenia szkoły do projektu. Finalnie koordynator szkolny, czyli osoba kontaktowa z ramienia szkoły przygotuje i prześle od koordynatora projektu krótkie sprawozdanie z realizacji działań.
Narzędzie edukacyjne "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki" po zakończeniu zaplanowanych w projekcie działań pozostaje w zasobach szkoły jako materiał ogólnodostępny dla grona pedagogicznego do realizacji zajęć edukacyjnych.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl