Wydarzenie
24.02-24.04.2023

Bucza. Pokaz obrazów Andrzeja Fogtta

Nie bądź obojętny.

24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Rosja zaatakowała Ukrainę. Przez kolejne dni, tygodnie, miesiące oglądaliśmy i wciąż oglądamy sceny, które wydawały się nam kojarzyć z bezpowrotnie miniona przeszłością – II wojną światową.

Kiedy zaczynaliśmy prace nad wystawą "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim", postanowiliśmy skupić się doświadczeniu około 50 000 cywilów, którzy znaleźli się w getcie w chwili wybuchu powstania i opowiedzieć historię powstania z perspektywy Żydów ukrywających się w bunkrach.

Opowiadamy tę historię także z myślą o współczesnym świecie: o ludziach, których domy płoną, którzy muszą uciekać w nieznane w poszukiwaniu ratunku dla siebie i swoich bliskich, którzy czują się samotni, bezsilni i opuszczeni. Z myślą o tym, że nie możemy być obojętni wobec zła, które się dzieje. Dlatego zwieńczeniem wystawy jest przemówienie Mariana Turskiego, wygłoszone na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz – przypomniał on, że jeśli będziemy obojętni, jeśli nie będziemy sprzeciwiać się złu, "jakieś Auschwitz spadnie nam z nieba".

24 lutego 2023 roku, w rocznicę napaści rosyjskiej na Ukrainę prezentujemy w Muzeum POLIN prace Andrzeja Fogtta z cyklu "Bucza". Malarz namalował je z potrzeby sprzeciwu wobec zbrodniczych działań i okropności wojny. Marian Turski, komentując ten cykl i nawiązując do dzieł Francisco Goi "Okropności wojny", napisał tak:

"Dwa wieki, jakie dzielą nas od Goi, wyłoniły kolejną plejadę malarzy, z zachodu i ze wschodu, którzy w okropnościach wojny, w zbrodniczych działaniach, widzą zagrożenie dla człowieka, dla ludzkości, dla człowieczeństwa. Dopisuję do listy zgłaszających sprzeciw – Andrzeja Fogtta".

Andrzej Fogtt jest malarzem, grafikiem, teoretykiem sztuki. Pracuje na warszawskiej Pradze. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu w 1974 roku w pracowni prof. Zdzisława Kępińskiego i prof. Magdaleny Abakanowicz. W 2009 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury polskiej. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych.