Żydowskie dziedzictwo kulturowe
15.12.2022

"Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" – wspólnie świętujemy i zapraszamy na przyszłoroczne wydarzenia

Tłum osób stoi w holu Muzeum POLIN podczas Rodzinnej Chanuki 2022.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Ostatnie miesiące roku to w Muzeum POLIN czas wspólnego świętowania z naszą publicznością. W początkach grudnia obchodzimy rodzinne święto Chanuka, a kilka tygodni wcześniej, w trakcie finału Nagrody POLIN, celebrujemy działania laureatów naszego konkursu.

Katarzyna Łaziuk laureatką konkursu Nagroda POLIN 2022

"Finał konkursu Nagroda POLIN to przede wszystkim dowód na to, że są wśród nas wspaniali ludzie, którzy nadzwyczaj konsekwentnie i z ogromnym zaangażowaniem oraz poświęceniem realizują misję, która wyrażona jest w statucie Muzeum POLIN" – powiedział podczas ceremonii wręczenia nagrody Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich.

Nagrodę POLIN od 2014 roku otrzymują osoby i organizacje aktywnie działające na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów, a także przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.

W tym roku laureatką konkursu została Katarzyna Łaziuk, która działa na rzecz pamięci o wielokulturowej przeszłości Mińska Mazowieckiego. Jej społeczne aktywności obejmują m.in. edukację młodzieży, dorosłych i nauczycieli, animację życia lokalnego i utrwalanie materialnego dziedzictwa żydowskiego.

Tegoroczne wyróżnienia odebrali Stowarzyszenie Sądecki Sztetl, które od 11 lat propaguje ideę dialogu polsko-żydowskiego i pamięci o ofiarach Holokaustu w rejonie Nowego Sącza, oraz Zespół Szkół w Krzepicach od 2008 roku opiekujący się XVIII-wiecznym cmentarzem żydowskim.
Nagrodę Specjalną otrzymała Fundacja Brama Cukermana, której działacze od wielu lat aktywnie przywracają pamięć o Żydach polskich w Zagłębiu Dąbrowskim oraz na Górnym Śląsku.

Więcej informacji >>

Chanuka: wydarzenia rodzinne w ramach finisażu wystawy "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”

W ramach finisażu wystawy "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" 10-11 grudnia zaprosiliśmy rodziny do wspólnego świętowania Chanuki. Poprzez tematykę kuchni żydowskiej wspólnie poznawaliśmy chanukowe zwyczaje i tradycje. 

Dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy grę muzealną, której zadania rozwiązywaliśmy na wystawie oraz w pięknie rozświetlonym holu muzeum. Na warsztatach kulinarnych nauczyliśmy się piec tradycyjne placki – latkesy, a w czasie działań twórczych przygotowaliśmy dekoracje dań i przystawek oraz inne chanukowe ozdoby. Nasz chanukowy program połączyliśmy z degustacją pysznych chanukowych pączków oraz możliwością zrobienia pamiątkowych zdjęć w specjalnej chanukowej fotobudce. W zorganizowanych przez nas wydarzeniach wzięło udział wielu uczestników.

"Oddając głos niewypowiedzianemu"

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wraz z Norweskim Centrum Studiów nad Holokaustem i Mniejszościami (HL-Senteret) rozpoczęło rekrutację na konferencję "Oddając głos niewypowiedzianemu: interwencje artystyczne w muzeach Holokaustu i związanych z tematyką praw człowieka w Norwegii i w Polsce", która odbędzie się w siedzibie naszego Partnera, HL-Senteret, w dniach 29-30 marca 2023 roku.

Konferencja poświęcona będzie współczesnym tendencjom muzeów i instytucji kulturalnych do wykorzystywania interwencji artystycznych jako środków wyrazu trudnych, ignorowanych lub nieuświadomionych wcześniej zagadnień historycznych. Konferencja rozpocznie się uroczystym wykładem Frisco Roscam-Abbinga, doradcy w sprawach komunikacji w Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA), który zaprezentuje główne obszary działania oraz wyniki związane z aktywnością FRA w dziedzinie sztuki i praw człowieka.

Zapraszamy do zgłaszania tematów referatów do 31 grudnia 2022 roku.

Czytaj więcej >>

Save the date – międzynarodowy kongres ŻDK w 2023 roku

"Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe: praktyki, perspektywy, wyzwania" – pod takim hasłem odbędzie się w Muzeum POLIN w przyszłym roku kongres podsumowującym realizację naszego wieloletniego projektu predefiniowanego. 

Do uczestnictwa w kongresie chcieliśmy zaprosić uczestników działań, które wspólnie z naszymi norweskimi partnerami oraz Żydowskim Instytutem Historycznym podejmujemy od 2020 roku, naszą stałą publiczność oraz osoby związane z nami i przyjazne naszemu Muzeum. Mamy nadzieję, że to szczególne wydarzenie będzie wielkim świętem dla edukacji o różnorodności, a także platformą do omówienia nowych tematów oraz interpretacji roli kultury i historii Żydów we współczesnej Europie. 

Już dzisiaj chcemy serdecznie zaprosić Was do udziału w kongresie i zarezerwowania w kalendarzach daty 19-20 października 2023 na przyjazd do Warszawy i naszego Muzeum.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl