Żydowskie dziedzictwo kulturowe

Zasmakuj w historii – wiosenne działania w projekcie "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe"

Dzieci bawią się kolorową plasteliną podczas Nocy Muzeów w Muzeum POLIN.
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

W ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" wiosną zrealizowaliśmy wiele różnorodnych działań. W Muzeum POLIN odbywały się wydarzenia dla dorosłych i dzieci, wzbogaciliśmy kolekcję historii mówionej, przygotowaliśmy mobilną wystawę plenerową i program wakacyjnych atrakcji w ramach POLIN na Łące.

Noc Muzeów w Muzeum POLIN

Tegoroczna Noc Muzeów w POLIN odbyła się 14 maja pod hasłem "Od kuchni", będącym jedocześnie tytułem otwartej w marcu wystawy czasowej. W ramach projektu ŻDK zaprosiliśmy do wspólnego odkrywania żydowskiej kultury kulinarnej.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się animacje na wystawie stałej, rodzinne warsztaty, gra terenowa oraz instalacja multimedialna w holu naszego budynku. Od kuchni można było poznać samo Muzeum – zwiedzając zakamarki niedostępne na co dzień dla publiczności, a także zgłębiając tajniki pracy muzealników. Łącznie w Noc Muzeów odwiedziły nas 2822 osoby. Część naszej oferty dostępna była również w języku ukraińskim.

Ekspozycja "Od kuchni" będzie dla nas okazją do działań projektowych również w kolejnych miesiącach po Nocy Muzeów. Elementem ŻDK są bowiem działania realizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie. W czerwcu są to warsztaty kulinarne dla seniorów, zajęcia z fotografii kulinarnej dla dzieci z niepełnosprawnościami czy spacery przeznaczone dla osób ze spektrum autyzmu.

Obejrzyj film "Muzeum od kuchni" >> 

Dzień Dziecka

W ostatnich dniach maja zaprosiliśmy dzieci razem z opiekunami na wielkie rodzinne święto – Dzień Dziecka z Muzeum POLIN. W ten szczególny dzień smakowaliśmy wielokulturowość, odkrywając z najmłodszymi kuchnie z różnych stron świata.

Wspólnie wyruszyliśmy w miasto, żeby rozwiązywać kulinarne zagadki i próbować przysmaków z różnych regionów. Zagraliśmy też w rodzinną grę na wystawie czasowej, a w czasie warsztatów poznaliśmy tajniki przygotowywania kruchego ciasta oraz podstawy hebrajskiego alfabetu. Na koniec tego dnia bawiliśmy się na koncercie zespołu Tęgie Chłopy. W zorganizowanych przez nas wydarzeniach wzięło udział łącznie ponad 1000 osób, w tym duża liczba rodzin z Ukrainy.

Więcej o wydarzeniu >>

Rozwój kolekcji historii mówionej

W ramach współpracy z naszym partnerem, Norweskim Centrum Badań nad Holokaustem i Mniejszościami, dokumentujemy losy Żydów polskich z osobistej perspektywy świadków historii oraz działaczy na rzecz zachowania dziedzictwa żydowskiego.

Rejestrowane przez naszych pracowników wywiady uzupełnią liczącą już ponad 1000 relacji kolekcję historii mówionej POLIN. Relacje opracowujemy m.in. pod kątem współczesnej roli i znaczenia wspólnot i instytucji żydowskich, znaczenia upamiętniania Zagłady w Polsce i Norwegii, czy tożsamości żydowskiej w wielokulturowym społeczeństwie. Część relacji udostępniamy w zakładce "Historia mówiona" na naszym portalu Wirtualny Sztetl oraz na kanale YouTube "Historia mówiona / Kolekcja Muzeum POLIN".

Działania wokół kolekcji historii mówionej stanowią część prac nad rozwojem portali wiedzy Muzeum POLIN: Wirtualny Sztetl i Polscy Sprawiedliwi.

Zobacz więcej >>

Wystawa "Pełno ich nigdzie" znów podróżuje

Mobilna wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej" znów wyrusza w trasę. Ekspozycja powstała w 2017 roku we współpracy z Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. W najbliższych tygodniach zostanie zaprezentowana w Białymstoku, Ełku, Olsztynie, Trójmieście, Bydgoszczy i Toruniu.

Za pomocą ponad 30 murali z różnych miejsc Polski opowiadamy o wybranych wątkach z zakresu historii, kultury, gospodarki i życia codziennego polskich Żydów. Ekspozycjom w poszczególnych miastach towarzyszy bogaty program działań stworzony we współpracy z lokalnymi partnerami. W planach mamy m. in. spacery historyczne, dyskusje, warsztaty, gry miejskie, a nawet wycieczki rowerowe.

Zobacz film prezentujący ekspozycję i najciekawsze murale z różnych miejsc Polski >>

"POLIN na Łące"

Od 25 czerwca do końca sierpnia zapraszamy Was do wspólnego relaksu w zielonej przestrzeni sąsiadującej z budynkiem Muzeum. W 2021 roku pożegnaliśmy się z Bolesławem Leśmianem, patronem poprzednich pięciu edycji letniego programu kulturalnego, który od tego roku otrzymuje nazwę: "POLIN na Łące"! W programie m.in. warsztaty kulinarne, wydarzenia poetyckie, ruchowe, koncerty, kino letnie i zajęcia dla seniorów – wiele z nich również w języku ukraińskim.

Więcej informacji o "POLIN na Łące" >>

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl