Dla dzieci
29.05.2022

Smakowity Dzień Dziecka z Muzeum POLIN

Grafika promująca Dzień Dziecka w Muzeum POLIN. Przy stole siedzą: ciemnowłosa dziewczyna w koronie, koń z kolorowym wiankiem na głowie i wiewiórka. Na stole znajdują się dania kuchni żydowskiej, m.in. chałka.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy dzieci razem z opiekunami na wielkie rodzinne święto – Dzień Dziecka z Muzeum POLIN. W tym roku w ten szczególny dzień posmakujemy wielokulturowości, odkrywając z najmłodszymi kuchnie z różnych stron świata.

Dzieci poznają świat zmysłami poprzez dotykanie, wąchanie, słuchanie i smakowanie. Doświadczają przy tym wielu emocji, ciesząc się różnorodnością doznań. Tegoroczny Dzień Dziecka będzie wspaniałą okazją dla najmłodszych do zmysłowego odkrywania wielości kultur i tradycji.

W niedzielę, 29 maja wspólnie ruszymy w miasto, żeby rozwiązywać kulinarne zagadki i próbować przysmaków z różnych rejonów świata. Zagramy też razem w rodzinną grę na wystawie "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna", a czasie warsztatów kulinarnych poznamy tajniki przygotowywania kruchego ciasta, a także podstawy hebrajskiego alfabetu. Na koniec tego wspaniałego dnia będziemy się bawić na koncercie zespołu Tęgie Chłopy.

Program

Wydarzenia bez konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsc

Karty pracy na wystawie "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna"

  • od 11.00 do 17.00
  • bilet normalny: 20 zł, bilet dla dziecka za 1 zł

Dla tych, co wolą krótsze podróże i wspólne zabawy pod dachem, przygotowaliśmy grę muzealną po wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". Karty zadań są do pobrania przy wejściu na wystawę.

Audioprzewodnik dla rodzin po wystawie "1000 lat historii Żydów polskich"

  • od 10.00 do 17.00
  • promocyjna cena 5 zł, bilet dla dziecka za 1 zł

Ruszcie na wspólną przygodę z Wojciechem Malajkatem. Wypożyczcie w kasach nieduże urządzenia i załóżcie na głowę słuchawki. Po drodze czeka Was wiele niespodzianek i zadań. Usłyszycie opowieści z dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące na ulicach dawnych miast i miasteczek. Poznacie historie o wspólnej pracy, przyjaźni, rodzinie, żydowskich świętach i obyczajach.

Szczegóły >>

Miejsce edukacji rodzinnej "U króla Maciusia"

  • od 11.00 do 18.00
  • bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie

Zapraszamy do wspólnych artystycznych działań "U króla Maciusia". Przez cały dzień możecie skorzystać z otwartych warsztatów prowadzonych przez naszych animatorów.

Wydarzenia, na które obowiązuje rezerwacja miejsc

Gra miejska "Podróż kulinarna po Muranowie" 

  • od 11.00 do 17.00 (ostatni start spod Muzeum POLIN o 15.30)
  • BRAK MIEJSC

Jesteście ciekawi świata? Chcecie poznać różnorodność tradycji i kultur "od kuchni"? Zapraszamy do udziału w grze, która odbędzie się w przestrzeni miejskiej w okolicach Muzeum POLIN. Na dobry początek przy wejściu głównym do muzeum odbierzecie pakiet startowy i ruszycie w miasto śladami smaków między innymi z dalekiego Wietnamu, Turcji czy bliższej Ukrainy. W wyznaczonych miejscach nie tylko rozwiążecie zabawne zagadki, ale spróbujecie też przysmaków kuchni z różnych stron świata. Na finał zaprosimy Was do wspólnego stołu, który stanie przed muzeum. Tu oczywiście królować będą charakterystyczne smaki kuchni żydowskiej łączącej wiele tradycji.

W grze może wciąć udział 500 osób. Po rezerwacji bezpłatnych biletów możecie do niej dołączyć w każdej chwili dnia od godz. 11.00 do 15.30 i realizować zadania w swoim tempie. Na wszystkich wytrawnych graczy czekają drobne upominki!

Naszymi partnerami w grze są restauracje: Spice & You, Kafra Kebab, Gdański Bar Mleczny, Sushi Muranów, Trattoria Murano.

Gra muzealna na wystawie "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna"

  • od 11.00 do 17.00 co godzina / grupa maks. 25 osób z edukatorem/-ką
  • BRAK MIEJSC

Dla tych, co wolą krótsze podróże i wspólne zabawy pod dachem, przygotowaliśmy grę muzealną po wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". Razem z naszymi edukatorami odkryjecie niejedną kuchenną zagadkę i zasmakujecie w zadaniach dla młodszych i starszych. Od rana do wieczora, co godzina grupami max. 25-osobowymi wchodzić będziemy na wystawę z zestawami do wspólnej gry. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. A na wszystkich wytrawnych graczy czekają drobne upominki!

Karty do gry rodzinnej po wystawie "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna" dostępne są również w j. ukraińskim. Grupie, która zbierze się o godz. 11.00, towarzyszyć będzie tłumacz PJM.

Warsztaty kulinarne w Pracowni Kulinarnej "U Fani" Muzeum POLIN

  • godz. 11.00, 13.00, 15.00 / grupa maks. 20 osób z edukatorem/-ką
  • BRAK MIEJSC

W kuchni poznamy elementy kultury żydowskiej. Zapraszamy na wspólne szaleństwo w muzealnej pracowni kulinarnej łączące proste prace kuchenne, takie jak mieszanie, ugniatanie i doprawianie z elementami nauki alfabetu hebrajskiego. Poznamy tajniki kruchego ciasta, z którego wycinać będziemy ciasteczka w kształcie liter. Kto wie, może niektórym uda się ułożyć z nich swoje imię w języku hebrajskim?  

Zapraszamy także rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami na godz. 11.00. Grupie, która zbierze się o godz. 13.00, towarzyszyć będzie tłumacz PJM.

Koncert zespołu Tęgie Chłopy

  • godz. 17.00, BRAK MIEJSC

Na dobre zakończenie dnia zapraszamy na koncert zespołu Tęgie Chłopy, który zagra utwory ze swojej najnowszej płyty "Rakieta".

Ponad pół wieku po pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu i 14 lat od wynalezienia iPhone'a wiejska muzyka ma niesłabnącą moc urzekania. Wzrusza, wprawia w zamyślenie, bawi, pobudza do ruchu i kreatywności.

Ty też chcesz się przekonać? Oto kluczyki do naszej rakiety. Usiądź wygodnie i odpal motor. Posłuchaj, jak pracują dysze-tłoki-klapy-miechy-druty-blachy. Wznieś się na orbitę okołoziemską i poczuj upojną lekkość wiru. Trochę to potrwa, ale na szczęście można śpiewać! W schowku pilota znajdziesz piosenki bogate w makroelementy śmiechu i – równie potrzebne dla zdrowia – mikroelementy smutku. Opowiadają o przygodach roślin, zwierząt i muzykantów planety Ziemia. Na pewno zaciekawią każdego kosmitę!

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl