Wystawy
Kraków: do 19.09.2021

Plenerowa wystawa "Pełno ich nigdzie Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej"

Po entuzjastycznym przyjęciu w Oslo i Zagrzebiu, wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej" po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w pięciu miastach Polski: Lublinie, Warszawie, Krakowie, Łodzi oraz Rzeszowie.

  • Lublin, plac przed Centrum Spotkania Kultur (7 lipca – 1 sierpnia 2021)
  • Warszawa, Bulwar im. Jana Karskiego (2-25 sierpnia 2021)
  • Kraków, plac przed Synagogą Starą (27 sierpnia – 19 września 2021)
  • Łódź, plac przed CH Manufaktura (21 września – 17 października 2021)
  • Rzeszów (19 października – 1 listopada 2021) – szczegóły podamy niebawem.

Plenerowa wystawa "Pełno ich nigdzie" jest dostępna dla wszystkich. Za pomocą murali w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, przybliża polsko-żydowskie relacje oraz sposoby przywracania pamięci o dawnych sąsiadach przez miejskich aktywistów i lokalne stowarzyszenia.

W kilkunastu sekcjach tematycznych odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim na Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Poruszane są także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w Marcu 1968 roku.

Ekspozycjom w poszczególnych miastach towarzyszyć będzie bogaty program działań edukacyjnych i kulturalnych, stworzony we współpracy z lokalnymi partnerami: Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie, Muzeum Krakowa, Jewish Community Center w Krakowie, Rzeszowskim Inkubatorem Kultury oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Odbiorcy będą mogli m.in. udać się na spacer śladami lokalnych żydowskich historii, zobaczyć murale o tematyce żydowskiej, które znajdują się w każdym z odwiedzanych przez wystawę miast, pojechać na wycieczkę rowerową, wziąć udział w dyskusjach o nowych formach upamiętnienia w przestrzeni miejskiej, a także uczestniczyć w warsztatach rodzinnych oraz grach miejskich.

Więcej informacji o programie towarzyszącym znajdą Państwo bezpośrednio na stronach internetowych Partnerów.

Wystawa „Pełno ich nigdzie” powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. W 2019 roku była prezentowana podczas Festiwalu Tolerancji w Zagrzebiu. W 2022 roku wystawa zostanie zaprezentowana w Holocaust Museum w Seredzie (Słowacja).

Wystawa jest dostępna w języku polskim oraz angielskim.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl

 

Partner wystawy