Żydowskie dziedzictwo kulturowe

"Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" – główne wydarzenia końca 2021 roku

Dwie dziewczynki przyglądają się kolorowemu świecznikowi, mają uniesione dłonie, tak jakby chciały go dotknąć.
fot. M. Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami zrealizowanymi w ostatnich miesiącach  2021 r. w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe".

Nagroda POLIN

Już drugi raz konkurs Nagroda POLIN realizowany w ramach projektu "ŻDK" odbył się w czasie pandemii. Laureatem tegorocznej Nagrody został Dariusz Popiela, autor projektu "Ludzie, nie liczby", upamiętniającego ofiary Holokaustu. Podczas finału konkursu, 30 listopada, jury przyznało także wyróżnienia dla Urszuli Antosz-Rekuckiej z Mszany Dolnej, Urszuli Rybickiej z Wrocławia oraz Indze Marczyńskiej, działającej w Małopolsce i na Podkarpaciu. W gronie finalistów konkursu znaleźli się również Marek Chmielewski z Orli i Józef Gucwa z Bobowej.

Chanukobusem przez Warszawę

12 grudnia spotkaliśmy się z warszawiakami na trasie naszego rodzinnego Chanukobusu. Przywieźliśmy ze sobą słodkie przysmaki, dekoracje do wspólnego ozdobienia, a także tradycyjne świąteczne piosenki. Objazdowi towarzyszyły również chanukowe warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także wydarzenia online: "Chanukowy oktet"  – Koncert Przyjazny Sensorycznie oraz spektakl "Osiem płomyków"

Konferencja edukacyjna dla nauczycieli

W dniach 13-20 listopada zorganizowaliśmy konferencję edukacyjną online dla nauczycielek i nauczycieli "Moc biografii". Konferencji towarzyszyły premiery filmów edukacyjnych o wybitnych postaciach związanych z dziedzictwem polskich Żydów oraz materiałów do pracy w szkołach. Konferencja przyciągnęła łącznie ponad 30 tysięcy osób online, a nagrania z transmisji wykładów i dyskusji są dostępne w Internecie.

Zobacz filmowe podsumowanie projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" w 2021 roku.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl