Muzeum

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile – pamiętajmy o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim

Na obrazie widzimy kobietę, która pobiera papierowego żonkila z żonkilomatu.
fot. Maciek Jazwiecki

19 kwietnia, po raz dziewiąty zorganizowaliśmy społeczno-edukacyjną akcję Żonkile, upamiętniającą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Wydarzenie miało rekordowy zasięg: hasztagi #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile zastosowano 1,7 miliona razy, strona polin.pl miała 85 000 odsłon, odnotowano ponad 2000 publikacji medialnych z dotarciem do ponad 47 milionów odbiorców. Akcji towarzyszyła ogólnopolska kampania informacyjna z udziałem Ambasadorów.

Do akcji zgłosiły się 4 362 szkoły, biblioteki oraz inne instytucje edukacyjne z całej Polski, deklarując udział aż 455 566 uczestników online. Specjalnie dla nich powstały premiery filmowe i literackie oraz pakiety materiałów edukacyjnych. Nauczyciele ocenili materiały bardzo entuzjastycznie: "Oglądamy z Wami wszystkie dzisiejsze premiery. Uczniowie zachwyceni nowymi propozycjami. Dziękujemy!".

W rocznicowym programie online znalazły się m.in.: wideo-spacer po miejscach pamięci dawnego getta warszawskiego, dyskusje oraz koncert, które zgromadziły 57 186 osób przed ekranami.

Czytaj więcej o programie i dostępnych materiałach edukacyjnych >>

W tym roku chcieliśmy szczególnie wyróżnić rolę, jaką odegrały w powstaniu kobiety. W centrum Warszawy namalowaliśmy mural przedstawiający dziewięć żydowskich bojowniczek, które walczyły w czasie kwietniowego zrywu oraz wspierały powstanie z drugiej strony muru. 
Do wydarzenia, któremu od lat towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", można było dołączyć z każdego miejsca na świecie, przypinając wirtualny lub papierowy żonkil. 

Tradycyjnie, choć na mniejszą skalę z powodu pandemii, nasi wolontariusze rozdali na ulicach Warszawy 27 000 papierowych żonkili będących symbolem pamięci o powstańcach i powstankach. Nowością były "żonkilomaty", dzięki którym udostępniliśmy w bezpieczny sposób 10 000 papierowych kwiatów. Do gazet dołączyliśmy 121 900 zestawów naklejek z symbolicznym żonkilem.


 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl