Zachęcamy szkoły i biblioteki do włączenia się do akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Dla każdej grupy wiekowej przygotowaliśmy specjalną ofertę zawierającą pakiet nowych, atrakcyjnych materiałów edukacyjnych – karty pracy oraz scenariusze zajęć. Weź udział wraz z uczniami i uczennicami w wyjątkowych premierach filmowych i literackich na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.
Pobierz materiały do pracy ze swoimi uczniami i uczennicami:
Klasy 1-3 szkoły podstawowej >>
Klasy 4-6 szkoły podstawowej >>
Dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkół podstawowych powstał film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Film uzupełniają karty pracy, które będą Państwo mogli wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.
Zapraszamy na premierę 19 kwietnia o godz. 08:00 na kanał YouTube oraz o 09:30 na Facebook Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.
Premiera filmu "Będę pisać", Uwaga: Film z polskimi i angielskimi napisami
Klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowe >>
Dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych powstał film "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Film uzupełniają karty pracy, które będą Państwo mogli wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.
Zapraszamy na premierę 19 kwietnia o godz. 08:00 na kanał YouTube 11:00 na Facebook Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.
Premiera filmu "Muranów – Dzielnica Północna"
Osoby z niepełnosprawnościami >>
Biblioteki i instytucje kultury >>
Jak zwykle zapraszamy do organizacji w bibliotekach i instytucjach kultury wydarzeń związanych z upamiętnieniem rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku szczególnie zachęcamy do organizacji w Państwa placówkach premier filmów oraz słuchowisk dla młodszych odbiorczyń i odbiorców – wszystkie materiały do pobrania znajdą Państwo przyporządkowane powyżej do konkretnych grup wiekowych.
Jednocześnie zachęcamy do publikacji materiałów na stronach internatowych i mediach społecznościowych Państwa instytucji o włączeniu się w akcję. Można to zrobić poprzez:
Wykorzystanie logotypu akcji Żonkile >>
Jeżeli planują Państwo zorganizować w swojej placówce wydarzenie upamiętniające powstanie w getcie warszawskim, mogą Państwo użyć logotypu akcji Żonkile na plakatach, ulotkach lub w materiałach elektronicznych, wykorzystując poniższe szablony do pobrania:
Przypominamy, że logo akcji Żonkile jest znakiem zastrzeżonym i powinno być stosowane zawsze z logo Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN podpisanym jako Organizator akcji Żonkile.
Koordynatorzy akcji skontaktują się z Państwem w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty wypełnienia zgłoszenia.
Jeżeli po upływie tego czasu nie dostali Państwo od nas wiadomości (prosimy o sprawdzenie, czy nie trafiła ona do folderu ze spamem), prosimy o kontakt na adres: [email protected]
Kontakt:
[email protected]
tel. 507953578
Informacja dla szkół warszawskich
19 kwietnia uczennice i uczniowie warszawskich szkół aktywnie włączali się w akcję, by rozdawać na ulicach Warszawy papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu. Jednak w tym roku, ze względu na trwającą pandemię, postanowiliśmy znacząco ograniczyć formułę wolontariatu i nie organizować otwartej rekrutacji wśród uczniów warszawskich szkół.
Wszystkie szkoły zachęcamy do organizacji zajęć z wykorzystaniem przygotowanych przez nas materiałów edukacyjnych.
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl
Działania edukacyjne w ramach akcji Żonkile wspiera Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Działania edukacyjne w ramach akcji Żonkile wspiera Audioteka i Cafe Ole Studio