Muzeum

Wyróżnienie dla Muzeum na Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO 2021

Kadr z filmu "Będę pisać" w reżyserii Hi-story. Chłopiec pisze na kartce papieru.
Kadr z filmu "Będę pisać" w reżyserii Hi-story

Z przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy wyróżnienie za produkcję filmu "Będę pisać", który powstał na akcję "Żonkile" z myślą o uczniach i uczennicach klas 4-6 szkół podstawowych. Wyróżnienie przyznano w ramach 12. Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO 2021.

Film "Będę pisać" w reżyserii Hi-story miał swoją premierę w ramach akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim i jest skierowany do uczniów w wieku 10-12 roku życia.

Film opowiada historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenosimy się do dawnej Warszawy. Obserwujemy codzienne życie bohaterów przed wojną i po jej wybuchu. Jesteśmy świadkami utworzenia getta, przygotowań do powstania i w końcu jego wybuchu. Śledząc historię bohaterów, poznajemy ich sposoby na przetrwanie. To historia, która się nie wydarzyła, ale... mogła się wydarzyć setki razy. 

Spośród 351 filmów zgłoszonych na festiwal z 64 krajów wybrano 191 filmów, a 55 z nich zostało przedstawionych jurorom konkursu na krótkiej liście. 9 filmów zostało nagrodzonych Złotym Kopernikiem (po jednym w każdej kategorii), a 7 filmów otrzymało wyróżnienie.

Projekcje festiwalowe realizowane były w Galerii Narodowej Zachęcie oraz, w związku z trzecia falą COVID-19, dla mniejszych grup odbiorców w licznych liceach ogólnokształcących i domach / klubach kultury. Czytaj więcej >>

Film "Będę pisać" powstał na akcję "Żonkile" realizowaną w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe", finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.