Muzeum
30.11.2021

Zbigniew Nosowski laureatem Nagrody Specjalnej!

Podczas finału konkursu Nagroda POLIN 2021, dyrektor Zygmunt Stępiński ogłosił laureata Nagrody Specjalnej. Został nim pan Zbigniew Nosowski. Poniżej publikujemy treść wystąpienia dyrektora Muzeum POLIN.

"Szanowni Państwo,

jako dyrektor Muzeum POLIN mam przywilej przyznawania Nagrody Specjalnej. 

Nie często z niego korzystam, nie nadużywał go również mój poprzednik – prof. Dariusz Stola. Nagroda Specjalna jest bowiem nagrodą wyjątkową.

Za jej pomocą Muzeum POLIN honoruje ludzi, których zasługi w ochronie pamięci o historii polskich Żydów są tak wielkie, że nie sposób ująć je w pewne ramy, opowiedzieć, nominować do corocznej Nagrody POLIN. Aby wyrazić status i charakter tej Nagrody - wystarczy chyba powiedzieć, że jej pierwszym laureatem był Jan Jagielski.

W tym roku postanowiłem jednak skorzystać z tego przywileju. Okazje do tego są dwie.

20 lat temu po raz pierwszy odbył się marsz pamięci i modlitwy w rocznicę zagłady otwockich Żydów. Poprowadził go przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Tak się złożyło, że dokładnie w tym samym roku został redaktorem naczelnym pisma "Więź".

Obie te funkcje piastuje do dziś, chroniąc pamięć o historii Żydów polskich i przyczyniając się do budowania zrozumienia oraz szacunku między Polakami i Żydami.

Te dwie rocznice, które przywołałem, są znakomitym pretekstem. Ale nie wyczerpują jego osiągnięć, ani długiej listy aktywności związanych z dziedzictwem polskich Żydów i polsko-żydowskim dialogiem. Jest chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, należy do Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie.

Jestem zaszczycony, działając w porozumieniu z całą kapitułą Nagrody POLIN, wyróżnić Nagrodą Specjalną pana Zbigniewa Nosowskiego."