Wycieczka rowerowa – szlakiem żydowskich murali w Warszawie
image
Kto śpiewa w bramie w Alei Solidarności, dlaczego Marek Edelman musiał zmienić adres i co robi słoń na budynku Gminy Żydowskiej na ulicy Twardej? Zapraszamy na wycieczkę rowerową, podczas której zobaczymy najciekawsze murale w Warszawie. Poznamy historie osób, wydarzeń i miejsc, upamiętnionych na ścianach warszawskich ulic i nawiązujących do żydowskiej przeszłości miasta.
- 22 sierpnia (niedziela), godz. 10:00-13:00
Trasa ma charakter rekreacyjny – będziemy przemieszczać się głównie po ścieżkach rowerowych (pojedyncze fragmenty trasy trzeba będzie przejechać ulicą).
- Trasa: Dworzec Gdański - ul. Karmelicka – ul. Andersa – ul. Zamenhofa – ul. Nowolipie - al. Solidarności – ul. Jana Pawła II – ul. Twarda – ul. Próżna
- Miejsce zbiórki: przed budynkiem Dworca Gdańskiego
- Planowany koniec trasy: ul. Próżna
Informacje organizacyjne:
- Warunkiem udziału w wycieczce jest posiadanie własnego roweru (organizator nie zapewnia sprzętu).
- Udział w wycieczce jest możliwy za pobraniem bezpłatnych wejściówek. Obowiązuje limit miejsc.
- W przypadku burzy lub intensywnego deszczu organizator zastrzega sobie możliwość odwołania wydarzenia.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wypadki w trakcie wycieczki. Prowadzący będzie jednak wyposażony w podstawową apteczkę (woda utleniona, plaster, gaziki).
- W przypadku konieczności zrezygnowania z udziału w wycieczce, prosimy o informację mailową na [email protected]
Wycieczkę rowerową poprowadzi Piotr Hummel – doktorant historii na Uniwersytecie Warszawskim, zajmujący się przemianami społecznymi i urbanistycznymi XIX-wiecznego miasta, a w szczególności stosunkami sąsiedzkimi mieszkańców Warszawy. Od 2013 roku licencjonowany przewodnik warszawski, pomysłodawca i współzałożyciel projektu WAWstep oraz Muzeum Kamienicy. Współpracujący z Domem Spotkań z Historią, Centrum Kultury Jidysz, Fundacją Taubego, Fundacją na rzecz Wielkich Historii oraz innymi warszawskimi instytucjami.
Wydarzenie towarzyszące wystawie plenerowej „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej”, prezentowanej w Warszawie na Bulwarze Jana Karskiego w dniach 2-25 sierpnia 2021. Więcej o wystawie >>